Zgodnie z art. 10 ustawy Prawo łowieckie, hodowanie lub utrzymywanie chartów rasowych lub ich mieszańców wymaga zezwolenia starosty właściwego ze względu na miejsce prowadzenia ich hodowli lub utrzymywania.

Zezwolenie to wydawane jest na wniosek osoby zamierzającej prowadzić taką hodowlę lub utrzymywać takiego psa.

Aby uzyskać w/w zezwolenie należy złożyć wniosek, który zawiera następujące informacje o posiadanym psie:

• pochodzenie psa,
  • adres miejsca pobytu zwierzęcia,
  • opis warunków w jakich przetrzymywane będzie zwierzę,
  • czy pies jest rasowy czy mieszaniec,
  • data urodzenia, umaszczenie.

Do wniosku należy dodać następujące załączniki:

• oświadczenie o niekaralności za kłusownictwo,
  • oświadczenie o znajomości prawa łowieckiego w części dotyczącej zakazu polowań z chartami,
  • oświadczenie o zapoznaniu z treścią Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 5 lipca 2010 r.
  • dowód wpłaty opłaty skarbowej.

Załączniki dodatkowe:

• kopia rodowodu lub metryki,
  • dokument potwierdzający zaszczepienia zwierzęcia przeciwko wściekliźnie,
  • dowód opłaty podatku od psa,
  • numer rejestracyjny psa.

Opłata skarbowa za wydanie zezwolenia wynosi 82 zł.
Opłatę skarbową należy uiścić na rachunek Urzędu Miasta Oświęcim - Bank Spółdzielczy w Zatorze,
Nr konta 18 8136 0000 0031 0008 2000 0020.

Miejsce złożenia dokumentów:
Dokumenty można przesyłać pocztą na adres: Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, Wydział Ochrony Środowiska ul. Wyspiańskiego 10, 32-602 Oświęcim lub składać osobiście na Dzienniku Podawczym w siedzibie urzędu.

Termin załatwienia sprawy – nie później niż w ciągu jednego miesiąca od dnia złożenia kompletnej dokumentacji, w szczególnie uzasadnionych przypadkach nie później niż w ciągu dwóch miesięcy.

Tryb odwoławczy – Od decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie, ul. Lea 10, 30-048 Kraków za pośrednictwem Starosty Oświęcimskiego. Pisemne odwołania należy składać w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.