Dziś, 27 sierpnia nastąpiło oficjalne otwarcie przewiązek w Szpitalu Powiatowym im. Św. Maksymiliana Kolbe w Oświęcimiu. W uroczystości wzięli udział powiatowi decydenci, w tym wicestarosta Paweł Kobielusz i członkowie zarządu – Teresa Jankowska, Grażyna Kopeć i Jerzy Mieszczak. Pacjenci są nareszcie przewożeni w komfortowych warunkach na badania wykonywane w połączonych przewiązkami obiektach lecznicy. Budowa pochłonęła 6 mln zł. Powiat Oświęcimski wydatkował na ten cel z budżetu 2 mln zł. Pozostałą kwotę wyłożył szpital ze środków własnych i posiłkując się kredytem. 

Choć inwestycja ruszyła we wrześniu zeszłego roku, o konieczności budowy szpitalnych przewiązek mówiło się od wielu lat. Co nie powinno dziwić zważywszy na to, że pacjenci byli przewożeni przez personel w wózkach inwalidzkich lub karetkami. Niejednokrotnie, w zależności od pory roku, w deszczu, śniegu czy upale, narażeni na infekcje.

Przewiązki połączyły trzy szpitalne budynki. Jedna łączy budynek, w którym funkcjonuje oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym z obiektem mieszczącym II oddział chorób wewnętrznych z pododdziałem chorób płuc oraz centrum rehabilitacji. Stąd druga nitka wiedzie do głównego budynku szpitala, łącząc się z piętrem, na którym funkcjonują poradnie.

Z uwagi na uwarunkowania procesu leczenia, jedynie budynek psychiatrii nie został połączony przewiązką.

Przewiązka ma 134 m długości i 475 m kw. powierzchni. Podtrzymuje je 20 podpór. Została wyposażona w trzy windy i dwa wyjścia ewakuacyjne. Zastosowano najnowocześniejszy system przeciwpożarowy. Z głośników płynie relaksacyjna muzyka.

Powstała nowa droga przeciwpożarowa za budynkiem głównego pawilonu, a wzdłuż niej 30 miejsc postojowych. Kolejnych 25 miejsc postojowych wybudowano wzdłuż budynku administracyjnego szpitala.

Wicestarosta Paweł Kobielusz podkreślił, że szpital w Oświęcimiu jest sukcesywnie modernizowany, w czym także ogromna zasługa Powiatu Oświęcimskiego, który nie szczędzi grosza na poprawę warunków leczenia i doposażenie lecznicy w nowoczesny sprzęt.

Dyrektor placówki Edward Piechulek podziękował zarządowi powiatu za finansowe wsparcie tej i wielu innych szpitalnych inwestycji.

Na dzisiejszej uroczystości obecni byli także posłowie – Dorota NiedzielaMarek Sowa i Krzysztof Kozik,  wojewoda małopolski Łukasz Kmita, członkini zarządu województwa Iwona Gibas, włodarze miast i gmin naszego powiatu, radni, lokalni przedsiębiorcy, przedstawiciele współpracujących ze szpitalem instytucji. Oni także usłyszeli słowa podziękowania za wspieranie powiatowej lecznicy.

Wkrótce zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej.

Poniżej galeria zdjęć do artykułu "Przewiązki połączyły budynki Szpitala Powiatowego".

Fot. RL