Starosta Andrzej Skrzypiński pogratulował policjantom z Zatora nowego komisariatu.

Starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński uczestniczył dziś w otwarciu nowego komisariatu Policji w Zatorze. Funkcjonariusze przeprowadzili się do okazałego budynku przy ul. Słowackiego z ciasnej i mało funkcjonalnej nieruchomości przy ul. Kongresowej. Budowa nowego komisariatu wraz z jego wyposażeniem kosztowała około 4 mln zł.

W uroczystościach wzięli udział posłowie i samorządowcy ziemi oświęcimskiej. Obecni byli także wojewoda małopolski, komendanci wojewódzki i powiatowy Policji.

- Zdążyliśmy się przyzwyczaić, że jak się dzieje coś wyjątkowego na terenie powiatu oświęcimskiego, to z pewnością w Zatorze - powiedział z uśmiechem na ustach starosta Andrzej Skrzypiński.

- Mam przywilej obserwować rozwój tej miejscowości od 20 lat, bo mniej więcej od tylu lat param się zawodowo samorządem. Z małego, sennego miasteczka wyrósł na prężny ośrodek. Zator rozwija się, powstały tu wielkie parki rozrywki, ściągające tłumy ludzi. Zwiększonemu ruchowi turystycznemu towarzyszą też niestety nowe zagrożenia, z którym musicie się mierzyć, drodzy funkcjonariusze. Mam nadzieję, że ten obiekt będzie Wam dobrze służył. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego budynku - dodał sternik Powiatu Oświęcimskiego.

Burmistrz Zatora Mariusz Makuch nie krył, że oczekiwanie na otwarcie nowego komisariatu dłużyło się. Między innymi z powodu konieczności zmiany wykonawcy obiektu. Komisariat pierwotnie miał być gotowy już w 2020 r. Włodarz przypomniał, że wybór nowej lokalizacji nie był prostą sprawą. Udało się kupić wąskie działki, a potem je scalić.

- To miejsce wydaje się być idealne pod komisariat. Centrum miasta, dziś dobrze skomunikowane. 22 lata temu była tu polna droga, a za nią rozciągały się puste pola. Dziś rozciąga się tu strefa inwestycyjna, największy w Polsce park rozrywki, buduje się osiedle mieszkaniowe. W sąsiedztwie nowego komisariatu funkcjonuje szkoła zawodowa i technikum, którą prowadzi gmina. Nie ma jeszcze klasy policyjnej, ale w takim sąsiedztwie nie jest to wykluczone - powiedział burmistrz Zatora.

Głos zabrał także Tomasz Kosowski, wójt sąsiedniej Gminy Przeciszów. Funkcjonariuszom i pracownikom nowego komisariatu życzył wielu sukcesów zawodowych, satysfakcji z pełnienia trudnej i odpowiedzialnej służby oraz bezpiecznych powrotów z patroli.

- Również nam udało się dołożyć swoją cegiełkę do budowy tego pięknego obiektu - wspomniał wójt Gminy Przeciszów.

Zadeklarował w imieniu swoim i radnych, że w drugiej połowie roku, o ile pozwoli na to stan gminnych finansów, Gm. Przeciszów dołoży się - jak to już uczyniła Gm. Zator - do zakupu nowego samochodu dla Policji z komisariatu w Zatorze.

W zatorskim komisariacie jest 18 etatów policyjnych oraz dwa pracowników cywilnych.

Fot. RL. (Więcej zdjęć z dzisiejszych uroczystości na profilu Powiatu Oświęcimskiego na Facebooku)