Na zdjęciu członkowie jury oceniają prace nadesłane na biennale plakatu w MDSM.

Poznaliśmy zwycięzców i laureatów IX Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego, konkursu organizowanego przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Nagrodę Starosty Oświęcimskiego przyznano Katarzynie Nachman (Polska) za pracę pt. „Sheep”.

Jak mówić dziś w sposób uniwersalny o najbardziej palących problemach: wielkiego świata i naszego małego podwórka? Odpowiedź na to pytanie znają artyści zajmujący się sztuką plakatu; język tego artystycznego medium: jednoznaczny i mocny, przemawia do każdego odbiorcy niezależnie od miejsca i kontekstu, w którym się znajduje. MDSM korzysta z siły tego przekazu, organizując od 2006 r. Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego pod hasłem „Twórczo dla praw człowieka”.

Na tegoroczną, 9. edycję konkursu nadesłano 629 plakatów. W konkursie wzięło udział 274 artystów z 40 krajów świata.

Decyzją jury konkursowego, które w 4 sierpnia obradowało w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w składzie: Krzysztof Dydo, Galeria Plakatu w Krakowie - przewodniczący; Joanna Klęczar-Déodat, MDSM w Oświęcimiu; dr hab. Sebastian Kubica, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Sztuki I Nauk o Edukacji w Cieszynie; Ewa Natkaniec, artystka plakacistka, Kraków; prof. Władysław Pluta, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie; dr Maria Anna Potocka, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie; Leszek Szuster, MDSM w Oświęcimiu; dr Paweł Warchoł, Kurator Biennale, Oświęcim, przyznano następujące nagrody:

I nagroda – Nagroda Prezydenta Oświęcimia – Miasta Pokoju – Szymon Lacheta (Polska) “P€ace”

II nagroda – Nagroda Konsula Generalnego RFN w Krakowie – Chia Hsiang Lee (Tajwan) “Speech Killing”

III nagroda – Nagroda Starosty Oświęcimskiego – Katarzyna Nachman (Polska) “Sheep”


Nagroda Miasta Dachau – Alicja Kultus (Polska) “Independence”


Nagroda Powiatu Dachau – Szymon Lacheta (Polska) “Ukraine ‘22”


Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Martyna Paluchiewicz-Łabaj (Polska) “Belarus-Poland”


Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach – Zebiao Lin (Chiny) “Quarantine”

Nagroda prof. Józefa Hołarda ufundowana przez Dziekana Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie, Uniwersytet Śląski w Katowicach – Małgorzata Łodygowska (Polska) “Polska”.

Nagroda Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków – Marek Osman (Polska) „Starwars 2022 Ukraine”.

Wyróżnienie honorowe: Reza Sheri (Iran) “Liar”.

Plakaty zakwalifikowane do wystawy – szczegóły: https://mdsm.pl/aktualnosci/post/miedzynarodowe-biennale-plakatu-spoleczno-politycznego

(Źródło: MDSM, Fot. K. Janik).