Na zdjęciu moment podpisania umowy przes strony w auli spejcalnego ośrodka.

Na tę chwilę czekali uczniowie, nauczyciele i dyrekcja Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu. Dziś w siedzibie placówki na os. Zasole, starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński i wicestarosta Paweł Kobielusz w imieniu Powiatu Oświęcimskiego, w obecności członków zarządu – Teresy Jankowskiej i Jerzego Mieszczaka, podpisali umowę z wykonawcą na realizację trzeciego, zarazem ostatniego etapu przebudowy i rozbudowy SOSW.

Ten etap prac pochłonie ponad 26 mln zł. Po zakończeniu robót SOSW w Oświęcimiu będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu ośrodków w naszym kraju.

- To niezwykle radosny dzień dla całej społeczności SOSW, jak i dla organu prowadzącego, czyli Powiatu Oświęcimskiego - powiedział tuż po podpisaniu umowy starosta Andrzej Skrzypiński.

Włodarz wyraził zadowolenie, że budowa ruszy w najbliższych dniach.

- Jeszcze w tej kadencji oddamy w całości obiekt do użytkowania. Co istotne, udało nam się pozyskać znaczące środki zewnętrzne z budżetu państwa i województwa małopolskiego. Pragnę zaznaczyć, że nasi poprzednicy tylko mówili na temat możliwości pozyskania środków zewnętrznych, natomiast kiedy uzyskali takie środki, musieli w większości je zwrócić, ponieważ nie potrafili ich wykorzystać. My już wykorzystaliśmy 8 mln zł, kolejne 22 mln zł wykorzystamy w tym etapie - przybliżył starosta.

Wicestarosta Paweł Kobielusz podkreślił, że osobiście czuje się mocno związany z tą kluczową inwestycją Powiatu Oświęcimskiego, gdyż towarzyszy mu od początku tej kadencji.

- Zakres w pierwotnym projekcie był nieco inny niż w realizowanym obecnie. Z czego to wynika? Nasi poprzednicy w swojej mądrości w projekcie budowy tak dużego ośrodka nie uwzględnili niestety konieczności budowy sali gimnastycznej. Stąd też postanowiliśmy zmodyfikować projekt i w miejscu drugiej auli powstanie sala gimnastyczna wraz z przyległymi boiskami dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi - tłumaczył wicestarosta.

Trzeci etap, oprócz budowy wspomnianej już sali gimnastycznej, obejmuje przebudowę budynku szkoły podstawowej z dobudówkami i połączenie go przewiązkami z pozostałą częścią rozbudowanego ośrodka.

Przetarg na realizację zadania wygrało Przedsiębiorstwo Inżynieryjno-Budowlane „BUDECON” SA z Sosnowca. Wiceprezes Marek Pucharski powiedział, że reprezentowana przez niego firma ma duże doświadczenie w realizacji podobnych inwestycji.

- Jesteśmy dobrą i solidną firmą z 30-letnim doświadczeniem. Inwestycja na pewno zostanie ukończona na czas - zapewnił. - Realizowaliśmy zlecenia o wartości od 5 do 250 mln zł, w tym także szkoły. Ostatnio wykonywaliśmy sale gimnastyczne w szkołach w Będzinie i Żorach.

Radości z rozpoczęcia ostatniego etapu rozbudowy i przebudowy SOSW nie kryła obecna na podpisaniu umowy wicedyrektor Renata Boba.

- O potrzebach osób niepełnosprawnych zazwyczaj dużo się mówi, a rzadziej cokolwiek się robi. Natomiast w tym przypadku za słowami idą czyny. Cieszymy się bardzo jako społeczność szkolna, że będziemy mieć nową bazę, i że w końcu nasze dzieci dostaną to, na co zasługują – powiedziała pani wicedyrektor.

W rozbudowywanym od kilku lat Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Oświęcimiu uczy się i rehabilituje 270 osób. Głównie są to mieszkańcy naszego powiatu. Już teraz do dyspozycji mają m.in. nowoczesne i funkcjonalne sale, dobrze wyposażone pracownie nauki zawodu, oraz basen.

Fot. RL