Okładka książki „Auschwitz. Monografia człowieka” autorstaw Piotra Cywińskiego. Na okładce widoczny zarys Bramy Śmierci w byłym KL Birkenau.

Publikacja „Auschwitz. Monografia człowieka” autorstwa dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr. Piotra M. A. Cywińskiego została Muzealną Książką Roku! Konkurs, który odbył się po raz pierwszy towarzyszył Targom Książki Historycznej oraz Salonowi Książki Muzealnej w Warszawie.

Celem konkursu "Muzealna Książka Roku" organizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz Fundację Historia i Kultura jest wyróżnienie i promocja najlepszych publikacji wydanych przez muzea, których pierwsze wydania ukazały się na rynku w latach 2021 i 2022.

„Auschwitz. Monografia człowieka” to pierwsza – na skalę światową – tak dogłębna próba wczytania się w emocje ludzkie wewnątrz obozu.

Zbieranie materiałów i praca nad publikacją trwały niemalże sześć lat. Piotr Cywiński poddał analizie ponad 250 książek ze wspomnieniami ocalałych z niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, a także ogromny, niepublikowany jak dotąd, materiał archiwalny z ich relacjami. Na tej podstawie przedstawił głęboką refleksję nad kondycją człowieka poddawanego procesowi zlagrowania.

Publikacja podzielona jest na ponad trzydzieści rozdziałów, z których każdy poświęcony został osobnemu tematowi. To m.in. „Początkowy szok”, „Osamotnienie”, „Śmierć” „Głód”, „Koleżeństwo,”, „Empatia”, „Przyzwoitość, „Walka i opór”, „Kultura i nauka”, „Strach” czy „Nadzieja.” Wielkim atutem książki są niezwykle trafnie dobrane cytaty z wypowiedzi prawie 450 ocalałych z Auschwitz.

„(…) Auschwitz nie da się w pełni ująć w datach, liczbach i faktach. Dzieje Auschwitz to przede wszystkim ogromny dramat ludzki, którego indywidualny wymiar wymyka się ustaleniom chronologii, toczy się swoim dramatycznym życiem obok wielkich liczb, ważnych dat i historycznych faktów” - napisał Piotr Cywiński we wstępie do publikacji.

- To dzieło przełomowe. Jeszcze nikt tak nie patrzył na obóz i jeszcze nikt tak obozu nie opisał. Dotykając najgłębszych przeżyć byłych więźniów i ocalałych – Piotr Cywiński dociera niemal do samego jądra ciemności. Ta książka każe na nowo przemyśleć wiele naszych wyobrażeń, które dotychczas uchodziły za pewniki, począwszy od edukacji o Auschwitz i Holokauście - powiedział redaktor Marek Zając, przewodniczący Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Książka „Auschwitz. Monografia człowieka” jest dostępna w księgarni internetowej Muzeum w wersji papierowej. Publikacja jest także dostępna w formie ebooka

(Źródło i foto: Muzeum Auschwitz)