Na zdjęciu na pierwszym planie starosta w wieńcem, a na drugim reszta powiatowwej delegacji.

Przedstawiciele władz Powiatu Oświęcimskiego uczestniczyli dziś w wydarzeniach upamiętniających 104. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Największe uroczystości na terenie naszego powiatu odbyły się w Oświęcimiu.

Po uroczystej mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych liczny biało-czerwony korowód przy dźwiękach orkiestry wyruszył z Rynku Głównego. W tym gronie m.in. delegacja Powiatu Oświęcimskiego w osobach starosty oświęcimskiego Andrzeja Skrzypińskiego, wicestarosty Pawła Kobielusza, przewodniczącego rady powiatu Kazimierza Homy, wiceprzewodniczącego rady Piotra Śreniawskiego oraz radnego Leszka Szustera.

Włodarze Powiatu, Miasta i Gminy Oświęcim wspólnie złożyli wiązanki kwiatów na płycie Pomnika Niepodległości. Następnie na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza na placu Tadeusza Kościuszki wszystkie obecne na uroczystościach delegacje złożyły kwiaty i oddały hołd bohaterom, którzy walczyli o wolną Polskę.

Zgromadziła nas tutaj pamięć, radość i duma z bohaterskich dokonań wielu pokoleń Polaków. Szacunek dla ich dzieła manifestujemy w biało-czerwonej paradzie - powiedział na placu Tadeusza Kościuszki prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Sternik miasta wyraził ogromną wdzięczność wszystkim obecnym za udział w uroczystościach.

- Niech dobro wspólne, tolerancja, miłość do Ojczyzny będą dla nas niepodważalnymi wartościami - zaapelował.

- Dziękuję wszystkim za tak liczny udział w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Razem oddaliliśmy hołd tym, którym zawdzięczamy niepodległą Polskę!

Miło było patrzeć na biało-czerwony Oświęcim, zwłaszcza na jego najmłodszych mieszkańców, którzy dumnie nieśli nasze narodowe symbole. To było prawdziwe Święto Zakochanych w Polsce. Niech żyje Polska! - powiedział starosta Andrzej Skrzypiński.

Przed udziałem w uroczystościach niepodległościowych w Oświęcimiu, starosta Andrzej Skrzypiński wraz z wójtem Gminy Oświęcim Mirosławem Smolarkiem złożył kwiaty i oddał hołd bohaterom przed pomnikiem Orła Niepodległości we Włosienicy.

Członkini Zarządu Powiatu w Oświęcimiu Teresa Jankowska wzięła udział w uroczystościach niepodległościowych w Gminie Brzeszcze. Uroczystości w górniczej gminie rozpoczęły się porannym przemarszem sprzed magistratu. Delegacje i poczty sztandarowe przeszły do pobliskiego kościoła pw. św. Urbana, w którym odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny. Następnie w Parku Miejskim przy ul. Kościuszki, przy pomniku Ku czci Poległych w walce z faszyzmem odbyła się oficjalna część uroczystości z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Tu uczestnicy uroczystości, w tym Teresa Jankowska wraz z radnymi Powiatu Ewą Pawlusiak i Tomaszem Łukowiczem zapalili znicze i złożyli kwiaty.

Wojciech Kajdas, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Oświęcimiu wraz z radnymi Powiatu Bogusławem Bartulą i Sławomirem Momotem uczestniczył w Zatorze w uroczystościach z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Najpierw we mszy św. w kościele pw. śśw. Wojciecha i Jerzego, a potem w przemarszu na miejscową nekropolię. Na zatorskim cmentarzu przedstawiciele Powiatu Oświęcimskiego złożyli kwiaty na grobie poświęconym żołnierzom i cywilom, którzy zginęli w II wojnie światowej.

Przedstawiciele Rady Powiatu w Oświęcimiu – radni Józef Szafran, Ewa Płonka, Aneta Tlałka, Jarosław Jurzak - obecni byli na uroczystościach w Kętach. Po złożeniu kwiatów na Rynku wraz z innymi delegacjami udali się w uroczystym pochodzie do kościoła parafialnego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na os. 700-lecia. Tu, przy tablicy poświęconej pamięci Ofiar nazizmu i komunizmu, wysłuchano hymnu Polski, złożono kolejne kwiaty i zapalono znicze.

W uroczystościach niepodległościowych w Osieku Powiat Oświęcimski reprezentował członek zarządu powiatu Jerzy Mieszczak. Złożył kwiaty pod tablicą poświęconą Kazimierzowi Jędrzejowskiemu z Osieka, który 26 maja 1944 roku zginął w KL Auschwitz-Birkenau.

Fot. RL, Gm. Osiek, Gm. Brzeszcze, Gm. Oświęcim, Gm. Kęty.  (Więcej zdjęć z uroczystości na profilu Powiatu Oświęcimskiego na Facebooku).