Wieńce od delegacji Powiatu Oświęcimskiego i Powiatu Dachau przez bramą z napisem Arbeit macht frei

27 stycznia obchodzić będziemy 78. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz oraz oswobodzenia Oświęcimia. W obu uroczystościach wezmą udział wspólnie delegacje władz Powiatu Oświęcimskiego i partnerskiego Powiatu Dachau.

Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Przewodnim motywem 78. rocznicy będzie proces planowania, tworzenia i rozbudowy systemu odczłowieczenia i ludobójstwa w Auschwitz, który szczególnie mocno określiły słowa ocalałego Mariana Turskiego „Auschwitz nie spadło z nieba”.

Główne obchody odbędą się w budynku tzw. Sauny na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Początek wydarzenia planowany jest na godzinę 12.00.

Ramowy program:

• Świadectwa Ocalałych
    Eva Umlauf
    Zdzisława Włodarczyk
  • Podziękowanie Dyrektora Miejsca Pamięci dr. Piotra M. A. Cywińskiego

Osoby indywidualne i grupy zorganizowane, które chcą wziąć udział w obchodach 78. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, będą mogły wejść do otwartego sektora dla publiczności zlokalizowanego przy Pomniku Ofiar na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.

Przebieg obchodów będzie można śledzić na znajdującym się tam telebimie, a także na żywo w Internecie na następujących stronach:

www.auschwitz.org
78.auschwitz.org
facebook.com/AuschwitzMemorial
twitter.com/MuzeumAuschwitz
www.youtube.com/AuschwitzMemorial

Obchody będzie można oglądać bez konieczności rejestrowania lub logowania się, czy też pobierania jakichkolwiek dodatkowych programów.

***

Wszystkich chętnych do wspólnego uczczenia 78. rocznicy zapraszamy na uroczystość główną oswobodzenia Miasta Oświęcim, która rozpocznie się o godz. 9.30 przed grobem Nieznanego Żołnierza na placu Kościuszki.

Fot. BL (archiwalne zdjęcie z zeszłorocznych uroczystości w Muzeum Auschwitz)