Powiat Oświęcimski dofinansował zakup nowego wozu dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Jawiszowicach. W uroczystości przekazania pojazdu uczestniczyła delegacja władz powiatowych: Starosta Oświęcimski Andrzej Skrzypiński wraz z członkiniami Zarządu Powiatu Teresą Jankowską oraz Grażyną Kopeć.

To kolejna dotacja starostwa dla jednostek z terenu naszego powiatu.  Jest ona wyrazem troski o bezpieczeństwo, życie i mienie mieszkańców.
Nowoczesny i funkcjonalny – tak w skrócie można opisać nabytek Ochotniczej Straży Pożarnej w Jawiszowicach. Miejscowa jednostka wzbogaciła się o nowy, ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Scania P 410 B4x4HZ z napędem 4x4. Kosztował blisko 1,3 mln zł. Zastąpił wysłużonego jelcza  z… 1985 r.
OSP w Jawiszowicach należy do czołowych jednostek w powiecie oświęcimskim skupionych w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.
Poza działalnością statutową strażacy z Jawiszowic prowadzą także zajęcia dla dzieci i młodzieży z pierwszej pomocy przedmedycznej.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że w połowie zeszłego roku dyrekcja Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu przekazała jednostce z Jawiszowic ambulans.
Powiatowa lecznica przekazała strażakom z Jawiszowic używany, ale w pełni sprawny i odpowiednio wyposażony pojazd.
- Trzeba dzielić się dobrem, tym bardziej że OSP w Jawiszowicach jest w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym i posiada zespół ratowników. Ten dar szpitala jest dowodem na to, że warto sobie pomagać nawzajem. Dzięki temu pojazdowi druhowie będą mogli wspierać różne trudne sytuacje występujące na terenie gminy Brzeszcze, jak i całego naszego powiatu. Myślę że będzie też impulsem dla młodych druhów, by podwyższać swoje kompetencje, po to, by ratować życie drugiego człowieka - mówiła podczas uroczystości na terenie szpitala Teresa Jankowska, członkini Zarządu Powiatu w Oświęcimiu.
Założycielami jednostki OSP w Jawiszowicach byli: Antoni Dadak, Franciszek Fraś, Ludwik Dadak i Stanisław Wyrobek, którzy 100 lat temu założyli pierwszą jednostkę OSP, prawnie zarejestrowaną w roku 1923. Jednostka liczyła wówczas 20 druhów.