Na scenie kęckiego Domu Kultury przemawiają przedstawiciele pszczelarzy

Regionalną Konferencją Pszczelarską zorganizowaną 12 lutego w Domu Kultury w Kętach miejscowe Koło Pszczelarzy zainaugurowało obchody jubileuszu 90-lecia założenia. Honorowy patronat nad obchodami objął starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński, a Powiat Oświęcimski wsparł finansowo to wydarzenie.

Dzięki staraniom Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie zebrani mogli wysłuchać wykładu prof. dr hab. Jerzego Demetraki-Paleologa z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie („Prace hodowlane i elementy gospodarki pasiecznej dla podtrzymania zdrowia pszczół”) i prof. dr hab. Pawła Chorbińskiego z Uniwersytetu Rolniczego we Wrocławiu („Zwalczanie warrozy i innych chorób pszczół”).

Zainteresowanie prezentową tematyką było duże. Wykładów obu cenionych w środowisku naukowców wysłuchało ponad 160 pszczelarzy. Do Kęt przyjechali z Andrychowa, Bielska-Białej, Bestwiny, Hecznarowic, Jawiszowic, Brzeszcz, Czańca, Czernichowa, Oświęcimia, Pisarzowic, Porąbki, Starej Wsi, Wadowic, Nakła Śląskiego, Jaworzna, Suchej Beskidzkiej, Żywca, Katowic, Będzina, Sosnowca, Ornontowic i Zawiercia.

Konferencję zaszczycili swą obecnością samorządowcy oraz przedstawiciele władz ogólnopolskich i regionalnych związku pszczelarzy. Wojciech Spisak, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie powiedział, że zgłębianie wiedzy stanowi fundament pracy pszczelarzy. Podkreślił, że jest to szczególnie istotne wobec gwałtownie zachodzących zmian klimatycznych.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa zdjęć przedstawiająca 90 lat działalności kęckich pszczelarzy oraz stoisko z artykułami pszczelarskimi.

- Konferencja była pierwszym z planowanych w tym roku wielu  jubileuszowych wydarzeń. Kolejne spotkanie, które odbędzie się 11 marca o godz. 16 w Domu Kultury w Kętach poświęcone będzie apiterapii, czyli właściwościom leczniczym produktów pszczelich. Wykładowcą będzie prof. Artur Stojko ze Śląskiej Akademii Medycznej - powiedział Błażej Banaś, prezes Koła Pszczelarzy w Kętach

Honorowy patronat nad jubileuszowymi obchodami 90-lecia objęli: starosta oświęcimski, burmistrz Gminy Kęty i prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie.

Fot. zbiory organizatorów