Jeden z zawodników w układaniu kostki Rubika w trakcie zawodów

Starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński objął honorowym patronatem Międzynarodowe Zawody w Speedcubingu „Kęty Open 2023”. Impreza odbyła się w miniony weekend (4-5 lutego) w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach.

Speedcubing to ciesząca się niesłabnącą popularnością dyscyplina polegająca na jak najszybszym ułożeniu kostki Rubika. Kostka Rubika to zabawka logiczna wynaleziona przez Węgra Ernő Rubika w 1974 roku. Zabawa kostką polega na takim ułożeniu kwadratów, aby na każdej ścianie wszystkie posiadały jeden kolor. Składa się ona z 26 sześcianów i przegubu umieszczonego w środku.

W zawodach w kęckim „Wyspianie” wzięło udział 60 uczestników z Polski i innych państw Europy. Rywalizowano m.in. w układaniu kostki jedną ręką, bez patrzenia czy układaniu kostki najmniejszą liczbą ruchów.

- Jednym z organizatorów zawodów był uczeń naszej szkoły – Karol Piskorek, brązowy medalista Mistrzostw Polski w 2021 i 2022 r. w układaniu kostki Rubika oraz najlepszy uczestnik „Kęty Open” w konkurencji Clock - informuje dyrekcja powiatowej placówki.

Zawodom w Kętach patronował także burmistrz tego miasta Krzysztof Klęczar.

Fot. zbiory szkoły