Na zdjęciu starosta, wicestarosta i przedstawiciel firmy w chwili złożenia podpisów pod umową

Do końca tego roku wybudowany zostanie obiekt lekkoatletyczny wraz boiskiem piłkarskim przy powiatowym „Chemiku”. Budowę długo oczekiwanego kompleksu sportowego dokończy PBU Elbud z Brzeszcz. Starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński, wicestarosta Paweł Kobielusz i właściciel firmy z Brzeszcz Bogusław Luranc złożyli dziś, 16 lutego, w starostwie podpisy pod stosowną umową.

W ramach kompleksu powstanie część lekkoatletyczna z bieżnią 4-torową o długości 400 metrów z nawierzchnią syntetyczną, rzutnią do pchnięcia kulą, skocznią w dal i wzwyż. Ponadto powstaną boiska - do piłki nożnej o wymiarach 100 na 64 m ze sztuczną nawierzchnią oraz do siatkówki plażowej.

Inwestycja obejmuje także trybunę na blisko 300 krzesełek, zaplecze z szatniami dla zawodników, trenerów i sędziów oraz miejsca parkingowe.

Przypomnijmy, że pierwotnie nowoczesny kompleks sportowy miał być gotowy w połowie 2022 roku.

- Pierwszego wykonawcę z powodu niezwykle nierzetelnego wykonywania swoich obowiązków usunęliśmy w maju zeszłego roku - mówi starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński.

- Jesteśmy po podpisaniu drugiej już umowy na budowę kompleksu sportowego przy Powiatowym Zespole nr 2. Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe Elbud wygrało przetarg na wykonanie prac o wartości 10,5 mln zł - dodaje starosta.

Firma ma doświadczenie w realizacji inwestycji sportowych. Zbudowała m.in. kompleksy sportowe przy szkołach w Gminie Brzeszcze i kompleks sportowy w Osieku.

Przekazanie placu budowy planowane jest w najbliższy poniedziałek.

- Zadanie wykonamy w terminie, czyli do końca bieżącego roku - zapewnia Bogusław Luranc, właściciel firmy Elbud z Brzeszcz.

Po poprzednikach przejmuje zadanie, którego stopień realizacji ocenia się na 30-35 procent. Na wznowienie prac trzeba było czekać kilka miesięcy. W tym czasie dokonano inwentaryzacji, sporządzono dokumentację, rozpisano powtórny przetarg i go rozstrzygnięto.

- Mam świeżą informację, że z programu ogłoszonego przez Ministerstwo Sportu i Turystki pozyskaliśmy blisko 3,1 mln zł. W tym bardzo trudnym okresie dla budżetu Powiatu rozpoczynamy rok w trochę lepszych humorach, bo udało nam się podpisać umowę z nowym wykonawcą i uzyskać wsparcie ze środków zewnętrznych. Obiekt będzie wyposażony w funkcje lekkoatletyczne z potwierdzonym certyfikatem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (PZLA). Przybędzie w naszym powiecie naprawdę porządny i funkcjonalny kompleks w otoczeniu szkoły sportowej - podkreśla starosta Andrzej Skrzypiński.

Zadowolenia ze znalezienia nowego wykonawcy i wznowienia prac nie kryje także wicestarosta Paweł Kobielusz.

- Poprzedni wykonawca realizował inwestycję niezgodnie z harmonogramem, ze zwłoką. I nic nie wskazywało na to, że w pewnym momencie ta inwestycja przyspieszy i zostanie oddana w założonym terminie. W związku z tym Zarząd Powiatu podjął decyzję o zakończeniu współpracy z tym wykonawcą. Teraz wchodzi kolejna firma lokalna z naszego terenu. Miejmy nadzieję, że dokończy zadanie w terminie. Tak, by z początkiem nowego roku szkolnego, czyli jeszcze w tym roku kalendarzowym świętować oddanie obiektu do użytku - podkreślił wicestarosta.

Paweł Kobielusz przypomniał, że plany budowy kompleksu przy „Chemiku” sięgają końca zeszłego wieku. Rozpoczęcia realizacji planów poprzedników udało się dopiero obecnemu zarządowi powiatu.

- Trudno sobie wyobrazić, by szkoła mistrzostwa sportowego była pozbawiona nowoczesnej infrastruktury sportowej. Tym samym spięty zostanie przysłowiową klamrą rejon miasta, w którym funkcjonują pływalnia i lodowisko, a wkrótce także obiekt lekkoatletyczny z boiskiem piłkarskim. Daje to nowe możliwości i perspektywy dla wszystkich, którzy kochają sport - dodał wicestarosta Paweł Kobielusz.

Fot. RL