Stara mapa okupowanego przez Niemców Oświęcimia

Wysiedleniom polskiej i żydowskiej ludności z Oświęcimia i okolic oraz niemieckim planom wobec okupowanego miasta poświęcone będzie najbliższe spotkanie z cyklu „Wokół historii Auschwitz”. Organizuje je 3 marca (piątek) Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Z chwilą podjęcia decyzji o anektowaniu Oświęcimia do III Rzeszy przyszłość tutejszych mieszkańców zdawała się być przesądzona. Zdaniem pełnomocnika Himmlera jako komisarza Rzeszy ds. umocnienia niemczyzny (RKFDV) dr. Fritza Artla, Polacy zamieszkujący w zwartej masie pas ziem otaczający od wschodu zagłębie przemysłowe (tereny od Żywca, poprzez Bielsko, Oświęcim i dalej na północ) powinni zostać wysiedleni i zastąpieni niemieckimi kolonistami.

Jednak już jesienią 1940 roku przejęciem terenu pomiędzy rzekami Wisłą a Sołą zainteresował się komendant KL Auschwitz Rudolf Höss. Wedle jego ówczesnych planów obszar ten (o powierzchni około 50 km kw.) miał zostać wykorzystany przez SS dla celów rolnych, gdzie więźniowie uprawialiby ziemię, hodowali bydło, króliki, a także ryby w okolicznych stawach. Mieszkańców znajdujących się tam wiosek zamierzano wysiedlić, a ich domy wyburzyć. Rezultat byłby więc ten sam – całkowite usunięcie Polaków, z taką wszakże różnicą, że zamiast niemieckich osadników teren ten byłby kontrolowany przez SS.

„Wokół historii Auschwitz” to projekt edukacyjny adresowany do mieszkańców Oświęcimia i sąsiednich miejscowości, zainteresowanych pogłębianiem wiedzy na temat dziejów niemieckiego nazistowskiego obozu oraz losów różnych grup deportowanych do Auschwitz.

Program najbliższego spotkania:

16.30 - 17.30 | Wykład: Miasto Oświęcim jako model niemieckiego osadnictwa na Wschodzie

17:45 - 18.45 | Wykład: Wysiedlenia ludności polskiej i żydowskiej z Oświęcimia i okolicznych miejscowości w latach 1940-1941

Spotkanie odbędzie się w siedzibie MCEAH przy ul. Stanisławy Leszczyńskiej 15. Liczba miejsc jest ograniczona, a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Rejestracja telefoniczna: 33 844 8121 (8:00-15:00). Można także skorzystać z formularza online. Termin rejestracji upływa 1 marca br.

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Anną Stańczyk – koordynatorką projektu w MCEAH: anna.stanczyk[at]auschwitz.org lub 33 844 8128.

Lekcja internetowa "Mieszkańcy Oświęcimia w okresie okupacji".

(Źródło i foto: Auschwitz.org)