Kadr z relacji filmowej o premierze książki "Remanent". Na zdjęciu widać autora publikacji na tle scenerii Domu Spotkań w Oświęcimiu

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z premiery książki Janusza Toczka pt. „Remanent”. (86. Krakowski Salon Poezji w MDSM "Remanent" - YouTube). Spotkanie odbyło się w gościnnych progach Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

„Janusz Toczek to przede wszystkim pedagog, a sporadycznie poeta, dramaturg, a nawet reżyser teatralny” - czytamy na łamach „Remanentu” o jego autorze.

Urodził się w podkarpackim Dynowie, gdzie też ukończył liceum. Studiował teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, ale poczuł zew do zawodu nauczycielskiego, dlatego po studiach podjął pracę polonisty w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. St. Konarskiego w Oświęcimiu i do chwili obecnej nie może się z nim rozstać.

Wspólnie z żoną Jadwigą stworzył szkolny Teatr „Na Stronie”, dla którego pisał autorskie scenariusze spektakli dość obficie nagradzanych na licznych festiwalach i przeglądach teatrów amatorskich.

Autor tekstów piosenek śpiewanych tu i ówdzie. Posiadacz całkiem sporej kolekcji odznaczeń, m.in. Medalu MEN i Złotego Krzyża Zasługi, często też rozpieszczany nagrodami przez władze oświatowe (m.in. trzykrotny laureat nagrody Ministra Edukacji) i inne. Mocno związany z oświęcimskim MDSM, w którym od 2005 roku jest współgospodarzem Krakowskiego Salonu Poezji w Oświęcimiu”.

Wydanie publikacji legendarnego profesora z „Konara” dofinansował Powiat Oświęcimski.

O książce i jej autorze szerzej pisaliśmy tutaj: „Remanent” profesora z „Konara” | Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu (oswiecim.pl)