Na zdjęciu najlepsze ekipy zawodów w kategorii szkół ponadpodstawowych wraz ze starostą i burmistrzem Brzeszcz

W Powiatowym Zespole Nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach zorganizowano 27 marca III Otwarte Powiatowe Zawody w Udzielaniu Pierwszej Pomocy. Uczestnicy walczyli o puchary trzech włodarzy - starosty oświęcimskiego oraz burmistrzów Brzeszcz i Kęt.

Pomysł zorganizowania zawodów dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w naszym powiecie zrodził się kilka lat temu w głowie nauczyciela przedmiotów zawodowych powiatowej „Szóstki” i ratownika medycznego Krzysztofa Klimczaka.

W tegorocznej edycji zawodów rywalizowało 25 ekip. To o cztery więcej niż w poprzedniej.

- W tym roku do rywalizacji dołączyli uczniowie ze szkół w ościennych powiatach – bielskim i pszczyńskim. Cieszymy się, że wśród uczniów rośnie poczucie, że umiejętność udzielenia komuś pierwszej pomocy w stanach nagłych jest ważna i potrzebna - podkreśla Krzysztof Klimczak.

Każda szkoła wystawiła trzyosobowy zespół z opiekunem. W pierwszej części uczestnicy pisali test wiedzy, natomiast w drugiej musieli odpowiednio zareagować na odegrane przez pozorantów scenki i udzielić niezbędnej pomocy poszkodowanemu.

Honorowy patronat nad imprezą objął Starosta Oświęcimski Andrzej Skrzypiński. Włodarz osobiście wręczył puchar starosty uczniom I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Wyspiańskiego w Kętach, którzy wygrali zawody w kat. szkół ponadpodstawowych. Na drugim miejscu uplasowała się reprezentacja powiatowego „Chemika” (PZ Nr 2 SOMSiT w Oświęcimiu), a na trzecim drużyna z powiatowego „Kopernika”(PZ Nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. M. Kopernika w Kętach).

W kat. szkół podstawowych górą byli uczniowie ZSP nr 4 w Brzeszczach. „Srebro” dla SP w Dankowicach, a „brąz” dla SP nr 11 w Oświęcimiu.

Podczas wydarzenia uczniowie i nauczyciele otrzymali od posłanki Doroty Niedzieli specjalne podziękowanie za pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Fot. RL