Na zdjęciu sygnatariusze porozumienia w sprawie powołania Centrum Organizacji Pozarządowych w eleganckiej sali hotelu Galicja

W gościnnych progach hotelu „Galicja” podpisano dziś porozumienie o uruchomieniu Mobilnego Centrum Organizacji Pozarządowych. Podpisy pod dokumentem złożyli prezydent, burmistrzowie i wójtowie wszystkich gmin w naszym powiecie oraz włodarze samorządu powiatowego - starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński i wicestarosta Paweł Kobielusz. MCOP zajmie się wszechstronną pomocą lokalnym organizacjom pozarządowym.

- Stowarzyszenia mają bardzo duże znaczenie w działalności samorządów. Dziś jesteśmy świadkami podpisania porozumienia o powołaniu Mobilnego Centrum Organizacji Pozarządowych. Serdecznie dziękuję prezydentowi, wójtom i burmistrzom za pozytywne odniesienie się i poparcie tej inicjatywy. Myślę że obok przysłowiowych asfaltów, bruków i innych namacalnych efektów naszej pracy działania w tzw. miękkich projektach są też niezmiernie istotne. (…) Matką chrzestną tego wydarzenia jest nasza wspaniała koleżanka, członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska - powiedział, witając sygnatariuszy porozumienia starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński.

- Bardzo dziękuję za otwartość i przyjęcie propozycji tej inicjatywy. Myślę że jest ona wyjątkowa nie tylko w skali naszego województwa, ale i kraju - podkreśliła, zwracając się do włodarzy, Teresa Jankowska.

Członkini zarządu powiatu nie kryła zadowolenia z faktu, że wokół organizacji pozarządowych udało się zjednoczyć jednostki samorządu w naszym powiecie. Wyraziła nadzieję, że pomysł, z którego zrodził się MCOP, będzie tez inspiracją dla innych powiatów.

- Dzięki tej inicjatywie ten obszar społeczny będzie mieć swoje przebicie, promowane będą takie wartości jak obywatelskość i demokracja. Mamy ogromny potencjał w postaci ponad 400 organizacji pozarządowych w naszym powiecie. Teraz będzie możliwość wzmocnienia tego potencjału i talentów osób działających w NGO-sach. Będziemy odwiedzać wszystkie nasze gminy. Bardzo dziękuję państwu za poparcie tej inicjatywy i współfinansowanie pomysłu - dodała.

Dzięki MCOP organizacje pozarządowe będą mogły skorzystać z grupowych, jak i indywidualnych konsultacji w zakresie prawa czy księgowości, a także uzyskać informacje o aktualnych konkursach dla NGO.

- Aktualizacja wiedzy, sieciowanie, wspólne organizowanie przedsięwzięć, wzmocni działalność naszych samorządów. Jest to naprawdę piękne wydarzenie, że potrafimy zjednoczyć się wokół aktywnych mieszkańców i organizacji pozarządowych - podsumowała Teresa Jankowska

Fot. RL