Kilkaset prac młodych twórców z całej Polski napłynęło na jubileuszowe, XX Biennale Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży. Honorowy patronat nad najstarszym konkursem organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu sprawował starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński.

Podsumowanie Biennale odbyło się we wtorek 16 maja w Oświęcimskim Centrum Kultury. Na tegoroczną edycję napłynęło 465 prac.

Komisja konkursowa w składzie: Magdalena Prochowska, Agnieszka Kobielusz, Patrycja Więcek nagrodziły prace w czterech kategoriach:

• klasy 1-3
  • klasy 4-6
  • klasy 7-8 i szkoły średnie
  • szkoły specjalne.

Gości powitała dyrektorka MDK Alina Kwarciak. Przypomniała, że to najstarszy konkurs organizowany przez powiatową placówkę, a jego pierwsza edycja miała miejsce w 1984 r. Wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem młodych twórców z różnych stron naszego kraju.

Następnie głos zabrała Teresa Jankowska, członkini Zarządu Powiatu w Oświęcimiu. Nie kryła swego zachwytu nagrodzonymi pracami, zwracając uwagę na niezwykłą moc sztuk plastycznych. Do młodych artystów zwróciła się z prośbą, by rozwijali swój talent i pozostali wrażliwi na otaczającą nas rzeczywistość.

W dalszej kolejności o pracy komisji i wysokim poziomie prac mówiła Magdalena Prochowska, przewodnicząca komisji konkursowej.

Podczas wręczania nagród, dyplomów, składania gratulacji i podziękowań nie zabrakło wzruszeń, oklasków i uśmiechów w kierunku młodych artystów oraz ich opiekunów.

Spotkanie było również okazją do otwarcia pokonkursowej wystawy prac plastycznych, które zostały nagrodzone, wyróżnione lub zakwalifikowane do wystawy. Ekspozycję można podziwiać w Oświęcimskim Centrum Kultury do 4 czerwca.

Na zakończenie dyrektorka MDK podziękowała uczestnikom, ich opiekunom, rodzicom i nauczycielom. Słowa wdzięczności skierowała również do pracowników MDK, których ogrom pracy pozwolił na sprawne przeprowadzenie konkursu oraz uroczystości. Słowo „dziękuję” usłyszeli również pracownicy OCK, których zaangażowanie pomogło przygotować wystawę oraz nagłośnić imprezę. Szczególne podziękowania skierowane zostały do Moniki Świętek-Smrek, dyrektorki OCK za umożliwienie przeprowadzenie uroczystości oraz wystawę prac plastycznych.

Lista nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie: XX Biennale Twórczości Dzieci i Młodzieży rozstrzygnięte. - MDK (mdkoswiecim.pl)

(Źródło: MDK), Fot. RL