Na zdjęciu starosta składa wiązankę kwiatów pod tablicą poświęconą Zofii Posmysz

15 maja w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Zofii Posmysz w Oświęcimiu uczczono pamięć patronki szkoły w dniu jej imienin. W uroczystości wzięli udział starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński, wicestarosta Paweł Kobielusz, wieloletni dyrektor MDSM, obecnie radny powiatowy Leszek Szuster, Anna Skrzypińska, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Wzruszająca opowieść o życiu znakomitej pisarki stała się kanwą spektaklu przygotowanego przez wychowanków i opiekunów z SOSW. Obozowe lata Zofii Posmysz przybliżyła Teresa Wontor-Cichy z działu Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Uroczystości zakończono złożeniem kwiatów pod Ścianą Pamięci w głównym holu szkoły.

Zofia Stefania Posmysz-Piasecka urodziła się 23 sierpnia 1923 w Krakowie, zmarła 8 sierpnia 2022 r. w Oświęcimiu. Była polską pisarką i scenarzystką, Damą Orderu Orła Białego, więźniarką niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz. W 2021 r. została patronką SOSW w Oświęcimiu.

Fot. JCh