Na scenie stoją wicestarosta, członek zarządu oraz dwie osoby zawiadujące orkiestrą z Osieka

Wicestarosta Paweł Kobielusz i członek zarządu powiatu Jerzy Mieszczak reprezentowali władze Powiatu Oświęcimskiego na jubileuszu 40-lecia Orkiestry Dętej w Osieka.

Obaj panowie pogratulowali muzykom zaangażowania i pięknej pasji. Powiat Oświęcimski wsparł finansowo Jubilatkę.

Orkiestra dała popis swoich nieprzeciętnych umiejętności dając koncert w ramach Dni Osieka.

Orkiestra Dęta w Osieku została założona w 1983 roku. Inicjatorami jej powstania była grupa lokalnych działaczy i pasjonatów muzyki. Pierwszym dyrygentem orkiestry został Stanisław Szczepanek, a zespół, złożony głównie z chłopców w wieku szkolnym, liczył 62 członków.

Orkiestra została wyposażona w instrumenty dzięki ofiarności i zaangażowaniu miejscowych instytucji, organizacji i zakładów pracy. Z wielkim entuzjazmem przygotowywała się do swoich pierwszych koncertów. Wkrótce nadeszły również sukcesy w rejonowych i wojewódzkich festiwalach i przeglądach.

W 1991 roku orkiestra zawiesiła swoją działalność. Następnie, dzięki staraniom ówczesnego wójta Jana Jekiełka i osieczanina Stanisława Mitoraja, została reaktywowana w 1995 roku. Dyrygentem orkiestry został Leszek Górkiewicz, który do dziś stoi na czele zespołu.

Okres po reaktywacji orkiestry to czas jej ciągłego rozwoju i doskonalenia. Orkiestra prowadzi nabory nowych członków, kształci młodych adeptów, pozyskuje nowe instrumenty, wzbogaca swój repertuar. Uczestniczy w większości imprez wiejskich i gminnych, a także bierze udział w konkursach i przeglądach. (Źródło: Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Osieku)

Fot. Krystyna Czerny/Echa Osieka