Ze sceny przemawia radny Józef Szafran

Starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński objął honorowy patronat na dzisiejszymi uroczystościami 130-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Bielanach (Gm. Kęty),

W imieniu starosty i zarządu powiatu strażakom z Bielan pięknego jubileuszu jednostki pogratulował druh Józef Szafran, radny powiatowy i niekwestionowany strażacki autorytet w Gminie Kęty. Wręczył na ręce prezesa jednostki list gratulacyjny od starosty oświęcimskiego.

***

Wiosną 1892 roku zapisało się do Towarzystwa Ochotniczej Straży Pożarnej 11 młodych ludzi z Bielan, a następnie 8 z Łęk. Opracowany przez Stanisława Kowalskiego nauczyciela z Bielan statut i regulamin służbowy straży wraz z deklaracją Rady Gminnej przesłany został do zatwierdzenia do Cesarsko-Królewskiego Namiestnictwa we Lwowie.

Na podstawie zatwierdzonych dokumentów zwołano pierwsze Walne Zgromadzenie Ochotniczej Straży Pożarnej Bielańsko - Łęckiej, które odbyło się w budynku szkoły w Łękach dnia 29 października 1893 r. Datę tę przyjmuje się za początek działalności ochotniczych straży pożarnych w Bielanach i w Łękach (źr.: Gm. Kęty).

Fot. BM (Więcej zdjęć na profilu Powiatu Oświęcimskiego na Facebooku).