Starosta odznacza prezesa OSP w Gorzowie

Setne urodziny świętuje Ochotnicza Straż Pożarna w Gorzowie (Gm. Chełmek). W dzisiejszych uroczystościach, nad którymi honorowy patronat objął starosta oświęcimski, Andrzej Skrzypiński, uczestniczyli znamienici goście, m.in. posłanka Dorota Niedziela, poseł Marek Sowa, członkini zarządu województwa małopolskiego Iwona Gibas, burmistrz Chełmka Andrzej Saternus, przewodniczący Rady Miejskiej w Chełmku Marek Palka, komendant powiatowy PSP w Oświęcimiu mł. bryg. Marcin Głogowski.

- Strażacka działalność w Gorzowie rozpoczęła się w latach 1911-1914, kiedy to książę Sapieha założył Towarzystwo Pożarnicze. Jednak oficjalną datą rejestracji Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorzowie jest, cytując z kroniki: „W roku 1923 we wrześniu na dzień św. Mateusza, czyli 21 września”. Od tego dnia systematycznie rozrasta się strażacka drużyna. Pierwszym naczelnikiem wybrano dh. Ludwika Krawczyka - powiedział dh Andrzej Rybak, obecny prezes OSP w Gorzowie.

- Nasza historia tworzona przez zwykłych ludzi nie jest zwykła - podkreślił dh Rybak. - Są w niej ludzie, wydarzenia i żywioły. Wrosła na zawsze w naszą wieś, gminę, ojczyznę. 100 lat jesteśmy z wami i dla was. (…) Naszym największym sukcesem jest siła wypływająca z zaangażowania wszystkich strażaków zgodnie tworzących nowe oblicze OSP w Gorzowie.

Okrągły jubileusz jednostki był okazją do uhonorowania wyróżniających się strażaków OSP w Gorzowie. Goście złożyli życzenia kolejnych co najmniej stu lat i obdarowali jednostkę prezentami.

Starosta Andrzej Skrzypiński w swoim wystąpieniu przypomniał, że będąc jeszcze zastępcą burmistrza współpracował blisko z jednostką OSP Gorzów, której druhowie zawsze byli blisko społeczności lokalnej Gminy Chełmek. Wielokrotnie dawali przykład swojego oddania, często nie dbając o własne bezpieczeństwo spieszyli z pomocą.

Włodarz dodał, że w obecnej kadencji Zarząd Powiatu w Oświęcimiu przeznaczył już ponad 1,5 mln zł na sprzęt, zarówno podstawowy, jak i dofinansowanie do zakupu wozów bojowych dla jednostek z terenu naszego powiatu. Prezesowi OSP w Gorzowie dh. Andrzejowi Rybakowi, jak i całej braci strażackiej w tej miejscowości pogratulował pięknego jubileuszu, deklarując dalsze wsparcie.

Oficjalne uroczystości w Gorzowie uświetnił występ Orkiestry Dętej OSP w Polance Wielkiej. Na scenie zaprezentował się ponadto miejscowy zespół „Malwy” i dzieci z tutejszego przedszkola.

Fot. RL (Więcej zdjęć na profilu Powiatu Oświęcimskiego na Facebooku).