Na zdjęciu fragment starówki w Dachau

Korzystając z dłuższego urlopu lub choćby będąc przejazdem, warto zatrzymać się w partnerskim Powiecie Dachau w Bawarii. Znajdziecie tu urokliwe miasteczka, pełne pięknych i tajemniczych zakątków. Dziś, na dobry początek, zachęcamy do odwiedzenia miasta Dachau.

W powszechnej świadomości nazwa tego miasta kojarzy się z pierwszym, oficjalnym obozem koncentracyjnym, założonym tuż po dojściu Hitlera do władzy. Niewiele osób wie, że miasto Dachau liczy sobie ponad 1200 lat! Po raz pierwszy zostało wspomniane w dokumencie z 805 roku.

Malownicze stare miasto oferuje wiele zabytków, w tym zamek, niegdyś letnią rezydencję Wittelsbachów, skąd rozciąga się niepowtarzalny widok na pobliskie Monachium.

Warto odwiedzić miejscową galerię obrazów, w której eksponowane są w stałej kolekcji obrazy pejzażowe i rodzajowe z XIX i początku XX wieku. W tym okresie w Dachau powstała jedna z najważniejszych kolonii artystów w Niemczech pod względem historii sztuki. Miała ona ogromny wpływ na rozwój sztuki nowoczesnej w XX wieku.

W sercu starego miasta znajduje się ratusz. Po raz pierwszy wzmiankowany w 1486 roku, przebudowany w latach 1614/15. Trzysta lat później budynek był tak zniszczony, że został zburzony i zastąpiony nowym budynkiem w 1934 roku.

Stare miasto w Dachau było niegdyś domem dla siedmiu browarów. Budynki Unterbräu, Hörhammerbräu i Zieglerbräu do dziś charakteryzują wygląd dawnego rynku. Karczmy w historycznym centrum starego miasta przeżywały swoje najświetniejsze czasy w czasach kolonii artystów, kiedy gościło tu wielu malarzy i pisarzy.

Ze swoją 44-metrową ośmiokątną wieżą, kościół parafialny św. Jakuba góruje nad starym miastem. Obecny budynek w stylu późnego renesansu został wzniesiony w latach 1624/25. Wcześniej w tym miejscu znajdował się mały późnogotycki kościół, z którego zachowała się zakrystia i kwadratowa piwnica. Barokowa wieża została zbudowana w latach 1676-1678. Południową stronę nawy zdobi okazały zegar słoneczny z XVIII wieku, na którym można odczytać nie tylko godzinę, ale także miesiąc i znak zodiaku.

(Źródło i foto: Urząd Miasta Dachau/Stadt Dachau)