Plakat, na który na pierwszym planie widać krążek ze starym herbem Unii Oświęcim

W sobotę 5 sierpnia zapraszamy na Rynek Główny na premierę pierwszego odcinka „Historii oświęcimskiego hokeja”. Powiat Oświęcimski współfinansował produkcję filmu, którego pomysłodawcą jest Mirosław Ganobis, znany i ceniony kolekcjoner, pasjonat historii Ziemi Oświęcimskiej, także filmowiec.

Dzięki lokalnym filmowcom i pasjonatom historii, na czele z Mirosławem Ganobisem, Tomaszem Klimczakiem i Sławomirem Błaszakiem, powstał film o historii hokeja na lodzie w Oświęcimiu.

Twórcy przybliżają sylwetki byłych hokeistów, zarówno tych, których nazwiska zapisały się w zbiorowej świadomości, jak i tych nieco już zapomnianych. Łączyło ich przywiązanie do biało-niebieskich barw i to, że na lodowej tafli zostawili kawał serducha, a czasem i zdrowia.

- Kiedy przyszedł do mnie Mirek Ganobis i zapytał: „Czy Powiat wsparłby ten projekt?”, nie miałem wątpliwości, by zarekomendować pozostałym członkom Zarządu Powiatu w Oświęcimiu, że warto wesprzeć ten projekt finansowo. Jednogłośnie uznaliśmy, że Powiat Oświęcimski wesprze tworzenie filmu o historii hokeja w Oświęcimiu - mówił kilka miesięcy temu wicestarosta Paweł Kobielusz.

Filmową premierę poprzedzi prezentacja hokeistów Unii Oświęcim. Początek o godz. 17.

Jak powstawał film szerzej w materiale: „Biało-niebieska” historia (za)pisana na lodowej tafli (film) | Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu (oswiecim.pl)