pamiątkowe zdjęcie włodarzy Powiatu i nagrodzonych pedagogów

Podczas powiatowych uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej zorganizowanych dziś w gościnnych progach Oświęcimskiego Centrum Kultury starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński i wicestarosta Paweł Kobielusz wraz z posłanką ziemi oświęcimskiej Dorotą Niedzielą i burmistrzem Kęt Krzysztofem Klęczarem złożyli najserdeczniejsze życzenia gronu pedagogicznemu, pracownikom administracji i obsługi. Ponadto włodarze Powiatu wręczyli Nagrody Starosty.

- To wielkiej święto całej naszej powiatowej społeczności, bo każdy z nas kiedyś był bądź jest obecnie związany z oświatą. To niezwykle trudne zadanie – uczyć i wychowywać dzieci, które bywają różne w ciągłym dążeniu do doskonałości. (…) Potrzebna jest nam zwykła ludzka życzliwość. Chciałbym, żebyście mieli satysfakcję z tej pracy. Życzę wam, by kolejne ekipy rządzące potrafiły was godnie wynagrodzić, bo jest z tym ogromny problem. (…) W tej drodze do doskonałości życzę wam wszystkim, sobie również, żebyśmy napotkali normalność, która może już nadejść 16 października - powiedział starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński.

- Zwracam się do was przede wszystkim jako nauczyciel - wyznał wicestarosta Paweł Kobielusz.

- Rokrocznie składamy sobie podobne życzenia. Pamiętamy o niespełnionych obietnicach rządzących. Mam nadzieję, że w końcu to się zmieni i nasz zawód znów będzie należycie doceniany i opłacany. (…) Zawsze wam życzę tego samego, byście się mogli skupić na swojej pracy, na tym, co potraficie najlepiej, czyli uczeniu. Korzyść będzie obopólna – państwo będziecie spełnieni zawodowo, a uczniowie będą prezentować odpowiedni poziom. Wszystkiego dobrego! - dodał wicestarosta.

- Jestem zaszczycony, że w imieniu samorządów miast i gmin z naszego powiatu mogę wam, nauczycielom i pracownikom oświaty złożyć życzenia - powiedział burmistrz Kęt Krzysztof Klęczar.

- Jest taka stara prawda: „jednym z największych przejawów ludzkiej głupoty jest robić w kółko to samo i oczekiwać różnych rezultatów”. Tym bardziej ciężko mi zrozumieć dlaczego od jakiegoś czasu w naszym kraju z uporem maniaka robimy to, co już tyle razy sprowadziło Polską i Polaków na przysłowiowe manowce, doprowadzając ten kraj na skraj przepaści i patologii. Czemu z uporem maniaka próbujemy utrudniać życie nauczycielom? Czemu z uporem maniaka uderzamy w samorządność, czyli w to, co po 1989 roku udało się nam najlepiej. Czemu pozwalamy sobie na centralizację? Czemu tolerujemy to, że samorządy i organy prowadzące mają coraz więcej obowiązków, a coraz mniej praw? A przecież wystarczyłoby, aby państwu, nauczycielom, po prostu nie przeszkadzać. Mówię to jako syn nauczycielki. Dlatego życzę państwu, aby kolejne rządy sięgnęły do jeszcze starszej i prostej prawdy: „po pierwsze nie szkodzić”. Doceniamy wagę szkół powiatowych, cieszymy się z sukcesów uczniów - naukowych, organizacyjnych, sportowych. To zasługa państwa: nauczycieli, dyrektorów, pracowników administracji i obsługi, którzy tworzycie ekosystemy szkół i stwarzacie warunki rozwoju naszym dzieciom i młodzieży. Za to serdecznie wam dziękuję – podkreślił Krzysztof Klęczar.

- Pamiętam swoją szkołę i nauczycieli, którym jestem bardzo wdzięczna. Oczywiście oprócz rodziców ty wy jesteście źródłem sukcesów nas wszystkich - powiedziała, zwracając się do nauczycieli posłanka Dorota Niedziela.

- Nauczyciele uczą nas, jak sięgnąć gwiazd, bez strachu po te gwiazdy sięgać, marzyć o tym, co wydaje się niemożliwe. Życzę państwu, byście na swojej drodze spotykali tylko takich uczniów, którzy przychodzą wam podziękować. Bardzo dziękuję wam za wspaniałą pracę i mam nadzieję, że za rok znowu spotkamy się tu, ale wtedy już za waszą pracę będziecie mieć o wiele godniejsze warunki życia - stwierdziła posłanka.

Uroczystości w OCK wypełniły występy młodych, utalentowanych artystów z Młodzieżowego Dom Kultury w Oświęcimiu i powiatowej „Dąbrowskiej” w Kętach.

Fot. RafLor