Starosta i wicestarosta przemawiają na scenie OCK podczas inauguracji nowego roku akademickiego UTW

W Oświęcimskim Centrum Kultury zainaugurowano 3 października br. 27. rok działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Oświęcimiu.

Starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński i wicestarosta Paweł Kobielusz na ręce Karoliny Domider, koordynatorki miejscowego UTW złożyli kwiaty, wręczyli list gratulacyjny i życzyli sukcesów studentom-seniorom u progu nowego roku akademickiego.

Zaproszeni goście i studenci obejrzeli spektakl pt. „Jak zostać kimś” na podstawie opowiadań Antoniego Czechowa w wykonaniu grupy teatralnej A-TO-MY z wadowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ponadto wysłuchali wykładu inauguracyjnego prof. Jerzego Żaby pt. „Tajemniczy świat krzemionki”.

UTW w Oświęcimiu to jedna z najstarszych w Polsce wszechnic dla seniorów. Powstał w 1997 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury. Działało wówczas w Polsce 19 uczelni dla seniorów. Jednym z pomysłodawców założenia UTW w grodzie nad Sołą był ówczesny dyrektor OCK Ryszard Strutyński.

Pierwszy rok akademicki zainaugurowano 4 października 1997 roku wykładem „Trzeci wiek odkryty na nowo” poprowadzonym przez prof. Jacka Wodza. Indeksy odebrało wówczas około 100 studentów.

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Oświęcimiu uczestniczą w wykładach z historii sztuki, profilaktyki zdrowia, filozofii, psychologii, literatury oraz w zajęciach ruchowych - nordic walking, pilates, gimnastyka, basen, taniec, działają w grupie kabaretowej, zespole wokalnym i tanecznym.

Fot. RafLor