Wnętrze sali obrad Sejmu

Za nami emocjonujące chwile związane z wyborami parlamentarnymi. - Po ośmiu latach znoszenia upokorzeń strona opozycyjna ma wreszcie powody do zadowolenia. Wyraźnie wygrała wybory. Większość Polaków zmęczona prymitywną polityką PiS prowadzoną na wielu płaszczyznach, nazwaną w skrócie „wstawaniem z kolan”, dała odpór tej władzy - mówi z nieskrywanym zadowoleniem starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński.

Sternika Powiatu Oświęcimskiego poprosiliśmy o komentarz będący podsumowaniem tegorocznych wyborów parlamentarnych.

„Bardzo cieszy wysoka, blisko 75-procentowa frekwencja. Szczególnie mobilizacja wśród młodego elektoratu, który w większości poparł wizję i sposób rządzenia państwem proponowane przez stronę opozycyjną.

Ważnym aspektem tych wyborów jest także to, że dotychczasowa władza zanotowała spadek liczby głosów oddanych nań w stosunku do poprzednich wyborów o kilkaset tysięcy głosów. Natomiast demokratyczna opozycja uzyskała w tej elekcji wynik o przeszło 3 miliony głosów lepszy niż cztery lata temu. Ta władza niszcząc podstawy państwa prawa, niszcząc więzi międzyludzkie, relacje z innymi państwami, w tym z sojusznikami, prowadząc politykę udawanych gestów, pseudomocarstwową, angażując struktury państwa i spółki Skarbu Państwa w swoją kampanię wyborczą i referendalną poniosła sromotną porażkę. Od 16 października możemy mówić, że drugi po 1989 roku zryw wolności Polaków strącił rządy nieprawości i dzielenia rodaków.

Zmiany są widoczne także na naszym lokalnym podwórku. PiS ma o jednego posła mniej z naszego okręgu w zestawieniu z poprzednimi wyborami. Żaden z kandydatów do parlamentu tego ugrupowania z powiatu oświęcimskiego nie dostał się do Sejmu. W przeciwieństwie do list Koalicji Obywatelskiej, z której kolejny raz do parlamentu mandaty uzyskali Dorota Niedziela, mieszkanka Kęt, i Marek Sowa z Bobrka (Gm. Chełmek). Oboje od wielu lat zaangażowani w sprawy lokalnych społeczności.

Cieszy mnie szczególnie wynik KKW Trzecia Droga, z którego częścią, czyli Polskim Stronnictwem Ludowym tworzymy koalicję rządzącą naszym powiatem, którą uzupełnia Koalicja Obywatelsko-Samorządowa KOS 2018, reprezentowana w zarządzie powiatu przez wicestarostę Pawła Kobielusza.

Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w 2023 r.

Fot. RafLor