Spotkanie samorządowców w starostwie w sprawie budowy Drogi Współpracy Regionalnej łączącej Oświęcim z autostradą A4

Wraca sprawa budowy kluczowego odcinka Drogi Współpracy Regionalnej, która w przyszłości poprzez DW 933 ma połączyć Oświęcim z autostradą A4 i Jaworznem.

6 listopada w oświęcimskim starostwie starosta Andrzej Skrzypiński i członek zarządu powiatu Jerzy Mieszczak dyskutowali z prezydentem Jaworzna Pawłem Silbertem, zastępcą prezydenta Oświęcimia Andrzejem Bojarskim, burmistrzem Gminy Chełmek Andrzejem Saternusem, burmistrzem Gminy Libiąż Jackiem Latko i wójtem Gminy Oświęcim Mirosławem Smolarkiem nad wariantami DWR zaproponowanymi przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

Samorządowcy omówili zaproponowane warianty DWR. Powstanie tego traktu z pewnością przyczyniłoby się do usprawnienia komunikacji w tym rejonie naszego województwa i ożywienia gospodarczego.

Jak podkreślono na spotkaniu, w myśl nowych dokumentów planistycznych odnośnie do eksploatacji autostrady A4 po 2027 r. (koniec okresu koncesyjnego dla Stalexportu i przejęcie autostrady przez Skarb Państwa), przewidziana jest eksploatacja węzła autostradowego Jeleń w obu kierunkach.

Na spotkaniu w oświęcimskim starostwie wstępnie zadeklarowano chęć współpracy zainteresowanych samorządów w dalszych pracach koncepcyjnych nad kluczową dla naszego regionu drogą. Wypracowane wspólne stanowisko zostanie niebawem przesłane do ZDW.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie podpisał umowę na sporządzenie dokumentacji projektowej dla wspomnianego odcinka DWR. W ramach zadania opracowane zostanie:

• studium korytarzowe;
  • wielowariantowe studium techniczno - ekonomiczno - środowiskowe z analizą wielokryterialną.

Koszt przygotowania dokumentacji sięga ponad 1,4 mln zł, dofinansowanie unijne to kwota nieco ponad 1 mln zł.

Fot. RafLor