Gratulacje za otrzymaną nagrodę województwa małopolskiego odbiera od starosty oświęcimskiego prezes Fundacji

Jednym z laureatów Nagrody Samorządu Województwa Małopolskiego im. św. Jana Pawła II Veritatis Splendor została Fundacja „Pomnik - Hospicjum Miastu Oświęcim”. Uroczysta gala odbyła się 13 listopada w Filharmonii Krakowskiej. W tym wyjątkowym miejscu prezes Fundacji Helenie Wiśle osobiście pogratulował lauru starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński.

- Ta Nagroda to docenienie pracy i zaangażowania całego naszego zespołu oraz osób z nami współpracujących. Bardzo się cieszymy, że dostrzeżono nasz wysiłek. Jest to dla nas ogromy honor i wielkie wyróżnienie, to ogromna motywacja, by nadal dążyć do doskonałości i kontynuować pracę, która sprawia nam ogromną radość - powiedziała nam Helena Wisła.

Powołana w 2001 roku Fundacja wypełnia idee opieki hospicyjnej i wolontariatu, wypełnia misję służenia choremu w ostatnich miesiącach, dniach, godzinach jego życia, udziela kompleksowego wsparcia medycznego, psychologicznego rodzinom osób nieuleczalnie chorych. Ponadto wraz z instytutami badań nad rakiem z ośrodków z Niemiec, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Szwajcarii i Polski prowadzi akcje edukacyjne, promujące zdrowy styl życia.

Fundacja, założona przez Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem i Towarzystwo Miłośników Ziemi Oświęcimskiej z inspiracji znanego aktora, reżysera i pisarza, byłego więźnia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau, Augusta Kowalczyka numer obozowy 6804, wybudowała w sąsiedztwie szpitala hospicjum, które prowadzi swoją działalność od 2012 roku. 21 czerwca tegoż roku odbyło się uroczyste otwarcie placówki.

W oświęcimskim hospicjum jest przeszło 20 łóżek. Troskliwie i z pełnym oddaniem pacjentami opiekuje się m.in. kilkunastu dorosłych wolontariuszy. Wsparcie w różnych formach niosą także młodzi wolontariusze ze szkół.

Poza Fundacją „Pomnik - Hospicjum Miastu Oświęcim”, Nagrodę Samorządu Województwa Małopolskiego otrzymała Fundacja „Kromka Chleba” oraz Arcybractwo Miłosierdzia pw. Bogurodzicy NMP Bolesnej.

- Pragnę, w imieniu własnym, samorządu województwa małopolskiego oraz całej wspólnoty mieszkańców Małopolski gorąco podziękować i przekazać słowa najwyższego uznania i szacunku tegorocznym laureatom Nagrody Veritatis Splendor. Działając na rzecz osób chorych i potrzebujących realizujecie Państwo w praktyce zawołanie świętego Pawła „Jeden drugiego brzemiona noście”, do którego tak często nawiązywał w swoich refleksjach Papież Polak. Dziękuję za Państwa czynną, ważną obecność w życiu Małopolski i Małopolan - powiedział marszałek Witold Kozłowski.

(Źródło UMWM, ,Fundacja „Pomnik - Hospicjum Miastu Oświęcim”). Foto. UMWM