Rada Powiatu w Oświęcimiu uchwaliła budżet na 2024 rok

W nowy rok Powiat Oświęcimski wejdzie z uchwalonym budżetem na rok 2024. Mimo niepewności związanych z sytuacją międzynarodową, zmianami w krajowych przepisach finansowych i toczoną kampanią wyborczą, powiatowy plan finansowy na przyszły rok charakteryzuje się dużymi wydatkami na inwestycje drogowe i w szkolnictwie.

- Ten budżet był projektowany w warunkach dużej niepewności - powiedział starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński opisując atmosferę towarzyszącą tworzeniu projektu budżetu na 2024 rok.

Wymieniając czynniki, które pogłębiły ten stan włodarz przytoczył skutki pandemii, wojny na Ukrainie oraz chaotycznych zmian przepisów w krajowych finansach (tzw. Polski Ład, zmiany przepisów o dochodach jednostek samorządu terytorialnego i zmiany w ustawie o finansach publicznych.

Nie bez znaczenia była także toczona już od sierpnia kampania wyborcza i przez to skrócony okres aktywności parlamentu.

Dochody Powiatu Oświęcimskiego zaplanowano na poziomie 285,2 mln zł. Wydatki będą o przeszło 12 mln zł wyższe. Deficyt zostanie pokryty poprzez emisję obligacji i niewykorzystane środki z roku 2023.

- Po stronie wydatkowej najważniejszym przy konstruowaniu budżetu było zabezpieczenie prawidłowego funkcjonowania jednostek Powiatu w taki sposób, by mogły prawidłowo realizować swoje zadania - podkreślił starosta.

Wydatki majątkowe wyniosą 53 mln zł, w tym na inwestycje drogowe zaplanowano 34 mln zł. Gros środków stanowią wydatki na infrastrukturę oświatową, w tym 15 mln zł na główne zadanie, czyli dokończenie przebudowy i rozbudowy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu wraz z doposażeniem w niezbędny sprzęt edukacyjny i rehabilitacyjny (łączna wartość tej kluczowej inwestycji złożonej z trzech etapów sięga 72 mln zł).

Kontynuowane będą trwające już zadania drogowe (m.in. ul. Wysokie Brzegi i Szpitalna w Oświęcimiu, ul. Centralna w Łowiczkach, ul. Gorzowska w Gorzowie), realizowane nowe, m.in. ul. Karolina w Osieku. Zgodnie z polityką zrównoważonego rozwoju obecnego Zarządu Powiatu w Oświęcimiu, zadania drogowe były, są i będą prowadzone na terenie całego powiatu – zarówno w głównych ośrodkach miejskich, jak i w sołectwach.

W przyszłorocznym budżecie Powiatu zabezpieczono niezbędne środki na świadczenia i wynagrodzenia, m.in. na rzecz osób fizycznych, wydatki na stypendia, staże zawodowe dla uczniów, programy służące zwiększeniu poziomu cyberbezpieczeństwa. Na wsparcie Powiatu mogą liczyć Policja i Straż Pożarna.

Projekt budżetu Powiatu Oświęcimskiego na rok 2024 poparła rządząca koalicja KO.Nowoczesna KOS 2018 i Porozumienie Samorządowe. Radni PiS wstrzymali się od głosu.

Budżet w szczegółach:

Uchwała Nr ...../...../..... Rady Powiatu w Oświęcimiu Uchwała Budżetowa Powiatu Oświęcimskiego na 2024 rok (esesja.pl)

autopoprawka-budzet-2024-i-wpf-2024_2561630.pdf (esesja.pl)