Udany rok dla lokalnych organizacji pozarządowych

Teresa Jankowska, członkini Zarządu Powiatu w Oświęcimiu w spotkaniu podsumowującym projekty realizowane na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w naszym powiecie.

Czwarty rok z rzędu realizowany był program grantowy FIO Małopolska Lokalnie Powiat Oświęcimski pozwalający w realizacji innowacyjnych pomysłów społecznych przez grupy nieformalne i małe organizacje pozarządowe. W tym roku do projektu dołączyła Gmina Kęty, co przełożyło się na większe wsparcie grup ze swojego terenu. Łącznie w 2023 r. na terenie naszego powiatu zrealizowano 12 inicjatyw.

Podsumowano również pierwszy rok realizacji nowego projektu - unikatowego w skali kraju - Mobilnego Centrum Organizacji Pozarządowych Powiatu Oświęcimskiego. To podmiot wspierający organizacje z całego powiatu w zdobywaniu grantów, rozliczaniu otrzymanych dotacji, pozyskiwaniu wolontariuszy oraz wspierający prawnie i księgowo działające i powstające organizacje.

- Projekt ten - finansowany przez wszystkie gminy powiatu - jest dobrym przykładem realizacji wspólnych celów na rzecz wspólnoty mieszkańców. Ukierunkowany na bezpośrednie spotkania z animatorami oraz spotkania sieciujące przyniósł wiele wymiernych korzyści. Mamy nadzieję że będzie kontynuowany w kolejnym roku - podkreślili zgodnie uczestnicy spotkania zorganizowanego 14 grudnia w sali sesyjnej Rady Powiatu w Oświęcimiu.

Fot. BM