Zbliża się 79. rocznica oswobodzenia Oświęcimia i wyzwolenia KL Auschwitz spod okupacji niemieckiej

27 stycznia obchodzić będziemy 79. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz oraz oswobodzenia Miasta Oświęcim spod niemieckiej okupacji.

- Wszystkich chętnych do wspólnego uczczenia 79. rocznicy zapraszamy na uroczystość główną oswobodzenia Miasta Oświęcim, która odbędzie się 27 stycznia 2024 r. o godz. 12.00 przed grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Kościuszki w Oświęcimiu - zachęca oświęcimski magistrat.

W programie uroczystości przewidziano:

• przywitanie przybyłych gości
  • hymn Polski
  • złożenie kwiatów i zniczy na płycie grobu Nieznanego Żołnierza.

Zapraszamy mieszkańców, oficjalne delegacje samorządów, firm i instytucji do udziału w uroczystości składania kwiatów i zniczy.

Z kolei główne obchody 79. rocznicy wyzwolenia Auschwitz odbędą się w namiocie ustawionym nad jednym z zakonserwowanych historycznych baraków murowanych na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Początek wydarzenia planowany jest na godzinę 18.00. Po pierwszej części Ocalali oraz goście przejdą przed Pomnik Ofiar, gdzie zmówione zostaną modlitwy oraz złożone znicze.

Pełne informacje o obchodach organizowanych przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau znaleźć można tutaj: http://www.auschwitz.org/strona-glowna-79/.

Fot. BL (archiwalne zdjęcie z uroczystości w Muzeum Auschwitz)