Jasne kryteria i uczciwe zasady. Rządowe dofinansowanie do modernizacji powiatowych i gminnych traktów

Powiat Oświęcimski otrzymał ponad 3,4 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Środki wspomogą przebudowę ponad 1,2-kilometrowego odcinka drogi powiatowej 1859K ul. Karolina w Osieku.

Dziś na oświęcimskim zamku z udziałem wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara oraz parlamentarzystów ziemi oświęcimskiej - Doroty Niedzieli i Marka Sowy przedstawiciele powiatów i gmin Małopolski Zachodniej podpisali umowy na rządowe dofinansowanie powiatowych i lokalnych traktów. Sygnowano blisko 30 umów.

Posłowie rządzącej obecnie krajem koalicji w swoich przemowach nie kryli radości, że skończyły się czasy rozdawnictwa rządowych pieniędzy wedle klucza partyjnego, a znów obowiązują przejrzyste i merytoryczne kryteria przyznawania środków dla samorządów.

- Te środki, a jest ich dla Małopolski Zachodniej 36 mln zł (…), znalazły się dzięki parlamentarzystom. Udało nam się tak rozstrzygnąć ten nabór, że każdy, kto złożył wniosek, uzyskał dofinansowanie - powiedział wojewoda Krzysztof Jan Klęczar. Wspomniał o kwestii zadośćuczynienia tym samorządom, które zostały pokrzywdzone przy podziale środków przez poprzednią ekipę rządzącą. Dodał, że na ukończeniu jest stosowny raport.

Ze strony Powiatu Oświęcimskiego podpisy pod dokumentem złożyli starosta Andrzej Skrzypiński i wicestarosta Paweł Kobielusz. Obecni byli również członek zarządu powiatu Jerzy Mieszczak i skarbniczka powiatu Katarzyna Wanat.

Beneficjentami rządowego wsparcia w naszym powiecie są także Miasto Oświęcim, Gmina Osiek i Gmina Chełmek. Cztery jednostki samorządu otrzymały dofinansowanie o łącznej wartości ponad 7,5 mln zł. Dzięki tym środkom zrealizowane zostaną cztery inwestycje (dwie wieloletnie), a przebudowanych, rozbudowanych i wyremontowanych zostanie ponad 2,7 km dróg. (RFRD dla powiatu oświęcimskiego: https://tiny.pl/dxlr2 )

Wykonawcą przebudowy powiatowego traktu w Osieku będzie Przedsiębiorstwo Budowlano-Drogowo-Mostowe „DROG-BUD” Franciszek Fryc ze  Spytkowic. Wartość robót budowlanych (umowna) to kwota 4,79 mln zł.

Inwestycja polega na przebudowie drogi w zakresie m.in. budowy chodnika, sieci kanalizacji deszczowej i drenażu, sieci elektroenergetycznej oświetlenia ulicznego przejść dla pieszych, przebudowy jezdni, zjazdów, pobocza, rowu przydrożnego, remontu dowiązania zjazdów i dojść do posesji, miejsc postojowych i przepustów, zabezpieczenia infrastruktury technicznej, wykonania oznakowania drogi, montażu urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Roboty budowlane będą realizowane w latach 2024-2025. Źródła finansowania inwestycji: Powiat Oświęcimski, Gmina Osiek, Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg (RFRD).

Fot. RafLor (Więcej zdjęć z wydarzenia na profilu Powiatu Oświęcimskiego na Faceboooku).