Konkurs Polskiej Agencji Prasowej dla samorządów

Serwis Samorządowy Polskiego Agencji Prasowej rozpoczyna przyjmowanie zgłoszeń do konkursu „Innowacyjny Samorząd” edycja 2024 . Do 31 marca czeka na zgłoszenia jednostek samorządu terytorialnego.

Organizatorem konkursu jest Serwis Samorządowy PAP. Zgłaszać można nowatorskie rozwiązania dotyczące wszystkich aspektów funkcjonowania gmin, powiatów i województw – zarówno duże, jak małe, ale usprawniające codzienną pracę.

Najważniejszym kryterium oceny w konkursie jest nowatorstwo oraz efektywność zastosowanych rozwiązań. Praktyka dotychczasowych edycji pokazuje, że projekty wcale nie muszą być duże i kosztowne – czasami wystarczy drobna zmiana, nietuzinkowy pomysł, by coś zaczęło lepiej funkcjonować.

Nagrody zostaną przyznane w sześciu kategoriach: miasta duże – powyżej 200 tys. mieszkańców, gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie, powiaty oraz samorządy województw.

Przykładowe dziedziny, których mogą dotyczyć zgłaszane rozwiązania to: cyfryzacja, ochrona środowiska – zrównoważony rozwój, infrastruktura techniczna i gospodarka komunalna, finanse, polityka rozwoju – tworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorczości, przyciąganie inwestorów, polityka demograficzna, oświata, sport, kultura, ochrona zdrowia, proinnowacyjność – tworzenie warunków do rozwoju innowacyjności, aktywizacja mieszkańców i polityka społeczna.

Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie internetowej.

Laureatów wyłoni kapituła, w której zasiądą przedstawiciele samorządów, świata nauki, ministerstw oraz redakcji Serwisu Samorządowego PAP. Zwycięskie projekty zostaną ogłoszone podczas gali zaplanowanej na 23 maja w Warszawie.

Patronat honorowy nad konkursem objęły: Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Miast Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Unia Metropolii Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Województw RP.