Otwarcie Środowiskowego Domu Samopomocy dla osób z niepełnosprawnościami

W Brzeszczach uroczyście otwarto 4 kwietnia br. pierwszy w Małopolsce Środowiskowy Dom Samopomocy typu D. Jest on przeznaczony dla 15 uczestników ze spektrum autyzmu i z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Konkurs na prowadzenie placówki wygrała Fundacja im. Brata Alberta. Powiat Oświęcimski przeznaczył blisko pół miliona złotych na prowadzenie Domu w br. Tego typu placówki są jedną z form wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Świadczą usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych.

W uroczystym otwarciu placówki przy ul. Nosala w Brzeszczach uczestniczyło liczne grono osób reprezentujących m.in. samorządy. Obecny był także przedstawiciel wojewody małopolskiego. Powiat Oświęcimski reprezentowali na tym wydarzeniu starosta Andrzej Skrzypiński, wicestarosta Paweł Kobielusz oraz członkinie zarządu – Teresa Jankowska i Grażyna Kopeć.

W swoich przemówieniach Andrzej Skrzypiński i Teresa Jankowska wspominali postać śp. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Ten charyzmatyczny duchowny był siłą napędową Fundacji im. Brata Alberta i oparciem dla niepełnosprawnych z blisko 40 placówek prowadzonych przez tę organizację.

Zarządzającym placówkami i opiekunom osób niepełnosprawnych powiatowi włodarze życzyli dużo wytrwałości i sił. Podziękowali im za profesjonalizm i oddanie. Zapewnili o wsparciu samorządu powiatowego w tak bardzo potrzebnej działalności na rzecz osób, które same o siebie nie zadbają.

Fot. RafLor