Wydawanie pozwoleń na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza odbywa się w trybie decyzji administracyjnej wydawanej przez Starostę na podstawie wniosku.

Część instalacji, w myśl art. 220 ust.1 i 2 ustawy Prawo ochrony środowiska (POŚ), nie wymaga pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, co nie wyklucza obowiązku ich zgłoszenia organowi ochrony środowiska na podstawie art.152 ust.1 ustawy POŚ. Instalacje te zostały określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia (Dz. U. Nr 130, poz. 881).

Wnioskodawcami mogą być:

  • prowadzący instalacje emitujące gazy lub pyły do powietrza;
  • zainteresowany uzyskaniem tytułu prawnego do instalacji lub jej oznaczonej części;
  • podmiot podejmujący realizację nowej instalacji.

Wniosek o wydanie pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza powinien zawierać informacje i dane określone w art. 184 ust.2 i 3 oraz art. 221 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska.

Do wniosku o wydanie pozwolenia należy dołączyć:

  1. dokument potwierdzający, że wnioskodawca jest uprawniony do występowania w obrocie prawnym, jeżeli prowadzący instalację nie jest osobą fizyczną,   
  2. streszczenie wniosku sporządzone w języku niespecjalistycznym.

Opłata skarbowa za wydanie pozwolenia wynosi 2011 zł, a w przypadku mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców 506 zł.
W przypadku konieczności przeprowadzenia postępowania kompensacyjnego opłata wynosi 150% stawki podstawowej.
Za zmianę pozwolenia opłata wynosi 50% stawki podstawowej.
Opłatę skarbową należy wnieść z chwilą powstania obowiązku jej zapłaty, tj. z chwilą złożenia wniosku o wydanie pozwolenia, na konto Urzędu Miasta Oświęcim ul. Zaborska 2, 32-600 Oświęcim, Bank Spółdzielczy w Zatorze, Nr konta: 18 8136 0000 0031 0008 2000 0020.

Dokumenty można przesyłać pocztą na adres: Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, Wydział Ochrony Środowiska ul. Wyspiańskiego 10, 32-602 Oświęcim lub składać osobiście na Dzienniku Podawczym w siedzibie urzędu.

Termin załatwienia sprawy  – nie później niż w ciągu jednego miesiąca od dnia złożenia kompletnej dokumentacji, w szczególnie uzasadnionych przypadkach nie później niż w ciągu dwóch miesięcy.