Zgodnie z art. 14 ust. 5 ustawy o lasach decyzję w sprawie przyznania środków na pokrycie kosztów zalesienia gruntów, na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, po zaopiniowaniu przez wójta (burmistrza, prezydenta), wydaje starosta.

Do zalesienia mogą być przeznaczone nieużytki, grunty rolne nieprzydatne do produkcji rolnej i grunty rolne nieużytkowane rolniczo oraz inne grunty nadające się do zalesienia, a w szczególności:

  1. grunty położone przy źródliskach rzek lub potoków, na wododziałach, wzdłuż brzegów rzek oraz na obrzeżach jezior i zbiorników wodnych;
  2. lotne piaski i wydmy piaszczyste;
  3. strome stoki, zbocza, urwiska i zapadliska;
  4. hałdy i tereny po wyeksploatowanym piasku, żwirze, torfie i glinie.

Grunty przeznaczone do zalesienia określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Do wniosku o wydanie decyzji w sprawie przyznania dotacji na pokrycie kosztów zalesienia gruntów należy dołączyć:

  1. wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego.
  2. wypis z rejestru gruntów działek przeznaczonych do zalesienia.
  3. mapę ewidencyjną z zaznaczonymi działkami przeznaczonymi do zalesienia. 
  4. dowód wpłaty opłaty skarbowej.

Opłata skarbowa za wydanie decyzji w sprawie przyznania dotacji na pokrycie kosztów zalesienia gruntów wynosi 10 zł.

Opłatę skarbową należy wnieść z chwilą powstania obowiązku jej zapłaty, tj. z chwilą złożenia wniosku o przyznanie dotacji na pokrycie kosztów zalesienia gruntów na konto Urzędu Miasta Oświęcim, ul. Zaborska 2, 32-600 Oświęcim – Bank Spółdzielczy w Zatorze, Nr konta: 18 8136 0000 0031 0008 2000 0020.

Dokumenty w sprawie przyznania dotacji na pokrycie kosztów zalesienia gruntów można przesyłać pocztą na adres: Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, Wydział Ochrony Środowiska ul. Wyspiańskiego 10, 32-602 Oświęcim lub składać osobiście na Dzienniku Podawczym w siedzibie urzędu.

Termin załatwienia sprawy: Nie później niż w ciągu 1 miesiąca od dnia złożenia wymaganych dokumentów, w szczególnie uzasadnionych przypadkach nie później niż w ciągu 2 miesięcy.

Od decyzji służy stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie, ul. Lea 10, 30-048 Kraków, za pośrednictwem Starosty Oświęcimskiego.

Pisemne odwołania należy składać drogą pocztową lub osobiście na Dzienniku Podawczym urzędu w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.