Starosta przemawia na uroczystej sesji Rady Miasta Oświęcim.

Uroczysta sesja Rady Miasta Oświęcim z okazji święta stolicy naszego powiatu było okazją dla starosty oświęcimskiego Andrzeja Skrzypińskiego i prezydenta Oświęcimia do podkreślenia, że współpraca samorządu miejskiego i powiatowego układa się bardzo dobrze.

- Szanowni Państwo, to wielki zaszczyt, że mogę tu dziś z Wami świętować. Jak co roku 3 września jest to wielkie wydarzenie w życiu tej społeczności, która w poprzednich latach dokonała wielu wspaniałych osiągnięć. Nie tylko na gruncie samorządowym, lecz także społecznym, biznesowym, naukowym. Oświęcim jest jednym z nielicznych miast tej wielkości, które jest ośrodkiem akademickim - powiedział starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński.

- Ta współpraca samorządu, lokalnego biznesu i nauki przynosi rezultaty, o których wspomniał pan prezydent. Jest to powód do wielkiego zadowolenia i dumy dla Powiatu, który tu reprezentuję, i dla mnie osobiście. Staramy się wspólnie z władzami samorządowymi Oświęcimia sprostać oczekiwaniom mieszkańców, poprawiać warunki życia, oraz likwidować przeszkody, które utrudniają normalne funkcjonowanie - dodał włodarz Powiatu Oświęcimskiego.

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut na wstępie swojego przemówienia przybliżył tło historyczne uzyskania przez Oświęcim praw miejskich w XIII wieku.

- Jesteśmy jednym z najstarszych miast w Polsce, co też zobowiązuje. Przez wieki Oświęcim miał zarówno te piękne, jak i trudne chwile. Jesteśmy kontynuatorami tej spuścizny. Staramy się rozwijać to miasto - podkreślił włodarz.

- Rok 2022 i ostatnie lata, to lata wyjątkowe. Zapewne zapiszą się w historii naszego miasta. (…) Wydawało się, że żyjemy w bezpiecznym świecie, jednak atak Rosji na Ukrainę uświadomił nam, że pokój nie jest nam dany raz na zawsze - dodał prezydent.

Potem przeszedł do bieżących spraw. Mówił m.in. o aktualnej sytuacji w oświęcimskich placówkach oświatowych, sytuacji finansowej samorządu w związku z kryzysem energetycznym i rosnącą inflacją, marginalizacją samorządów poprzez niekorzystne dlań decyzje władz centralnych.

Podkreślił, że niewątpliwy sukces miasta, którego jesteśmy świadkami mimo wspomnianych powyżej trudności, to wypadkowa wspólnych działań władz samorządowych, instytucji miejskich, organizacji pozarządowych, biznesu, jak i aktywności zwykłych mieszkańców.

- Chcemy prowadzić miasto w sposób zrównoważony. Ważne jest też z punktu widzenia atrakcyjności miasta ta część dotycząca możliwości spędzania w nim wolnego czasu. Jakość życia jest bardzo ważna. Staramy się wychodzić temu naprzeciw, w ostatnim okresie zrealizowaliśmy przestrzenie parkowe, cieszący się wielką popularnością Park Pokoju i drugą część parku na Zasolu. Wkrótce z firmą Synthos będziemy realizować ścieżkę przyrodniczą w lesie łęgowym na Kamieńcu. Myślę że to bardzo ciekawy pomysł - stwierdził prezydent Oświęcimia.

W dalszej części przemówienia włodarz największego miasta w naszym powiecie wspomniał o miejskich inwestycjach, które wkrótce się rozpoczną, w tym o przebudowie parkingu na Bulwarach. Mówił także o rozwoju budownictwa wielorodzinnego skutkującego oddaniem w Oświęcimiu w ostatnim czasie blisko 200 mieszkań. Wkrótce oddany zostanie kolejny blok realizowany przez Oświęcimskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Niebawem ma ruszyć rewitalizacja pięknej, acz mocno zapuszczonej kamienicy przy ul. Mickiewicza 2-4 w centrum miasta.

Janusz Chwierut mówił o przygotowaniach do realizacji ważnych traktów drogowych, jak i trwającej modernizacji szlaków kolejowych, które w istotny sposób poprawią dostępność komunikacyjną stolicy powiatu oświęcimskiego z Krakowem i aglomeracją górnośląską.

- Ważną dla Oświęcimia jest także rozbudowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego – wyznał sternik grodu nad Sołą, przypominając że kosztowna przebudowa i rozbudowa tej placówki na miarę standardów XXI w. w przeważającej mierze spoczywa na barkach Powiatu Oświęcimskiego.

Pełny filmowy zapis uroczystej sesji Rady Miasta Oświęcim w dn. 2 września 2022 r.: https://oswiecim.pl/53-uroczysta-sesja-rady-miasta-oswiecim-z-dnia-2-wrzesnia-2022-r/

Fot. UM Oświęcim