Grafika z nazwą konkursu. Na niebieskim tle secesyjne kamienice.

Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży zachęca młodzież ze szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie w ramach piątej edycji projektu „Europa z naszej ulicy”. Nabór projektów trwa do 27 stycznia 2023. Nagrodą dla najlepszych zespołów projektowych będzie wyjazd do Brukseli. Młodzież pozna europejską stolicę, zwiedzi Parlament oraz Komisję Europejską i spotka się z pracującymi europosłami. A to wszystko… przy smaku oryginalnej belgijskiej czekolady.

- Celem konkursu jest zaktywizowanie młodzieży do uczestnictwa w życiu społecznym, poprzez zapoznanie się ze wspólnym dziedzictwem kulturalnym, historycznym oraz intelektualnym Europy - mówi Sławomir Piwowarczyk, koordynator konkursu

Zadaniem uczestników konkursu jest znalezienie i pokazanie związków swojej okolicy, miejscowości czy regionu z kulturą i wartościami europejskimi. Forma przekazu może być różnorodna, od prezentacji, po przygotowanie projektu folderu, krótkiego filmu, cyklu podcastów o różnorodnej tematyce związanej ze wspólną historią, czy też kulturą całej Europy. Wybór formy i tematu zależy od nieograniczonej wyobraźni młodzieży.

- Udział w konkursie to doskonała okazja dla osób, które interesują się wspólnotą europejską, historią Europy, a także przyszłością Polski i Polaków w europejskim dążeniu do wspólnotowości - mówi Maria Holzer, dyrektorka Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.

Do udziału w konkursie organizatorzy zapraszają grupy młodzieży w zespołach od 4 do 6 osób. Oprócz wartości merytorycznych projektów, oceniane będą również umiejętności pracy zespołowej.

Konkurs podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym etapie, należy zgłosić pomysł za pomocą wysłania formularza dostępnego na stronie Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Zespół musi przesłać opis projektu oraz w jakiej formie zostanie on zrealizowany i zaprezentowany. Następnie, spośród zgłoszeń zostanie wybranych dziesięć pomysłów, które zostaną realizowane.

W drugim etapie autorzy zgłoszeń najwyżej ocenionych przygotują projekty w wybranej przez siebie formie. Zespoły wybranych projektów zostaną zaproszonedo udziału w finale, który będzie miał miejsce w Warszawie.

Wyboru najlepszych projektów dokona jury w którego skład na przestrzeni poprzednich edycji wchodzili m.in. Kinga Dębska - reżyserka, Anna Dziewit-Meller - dziennikarka i pisarka, czy Piotr Stasiak – dokumentalista.

Zapoznaj się z regulaminem

Pobierz formularz zgłoszeniowy z naszej strony