W kęckiej szkole starosta kroi tort z niemiecką flagą

Starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński gościł wczoraj w powiatowym „Koperniku” na jubileuszu 30-lecia wymiany polsko- niemieckiej. W latach 1993-2023 w placówce w Kętach zorganizowano blisko 80 spotkań młodzieży polsko-niemieckiej oraz 8 spotkań w ramach wymiany nauczycieli.

Jubileuszowe spotkanie poprowadziła Ilona Kula, dyrektorka Powiatowego Zespołu Nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach. Uroczystość uświetnili swoją obecnością m.in: wspomniany już starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński, burmistrz Miasta i Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar, I zastępca burmistrza oraz długoletni dyrektor PZ nr 10 w Kętach Rafał Ficoń, dyrektorka Międzynarodowego Domu Spotkań w Oświęcimiu Joanna Klęczar-Deodat, wicedyrektor Muzeum Auschwitz Andrzej Kacorzyk.

Przez 20 lat realizowano wymianę ze szkołą partnerską Theodor-Heuss-Realschule z Ulzen w Dolnej Saksonii w Niemczech. Za pośrednictwem Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu od 2014 r. do 2020r. szkoła współpracowała z Międzynarodowym Forum Burg Bad Liebenzell. Od 2016 roku placówka bierze udział w projektach polsko-niemieckich z Dachau. Wymiana jest możliwa dzięki Starostwu Powiatowemu w Oświęcimiu oraz Starostwu Powiatowemu w Dachau. Współpracę koordynuje Bernadeta Czech-Sailer.

W roku 2019 szkoła nawiązała współpracę z kolejnym niemieckim partnerem firmą Volkswagen wraz Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim. Wspólnie realizowany jest projekt „Gedenkstättenarbeit - Praca w miejscach pamięci”.

Podczas uroczystości przedstawiono relacje w formie multimedialnych prezentacji ze wspólnych wyjazdów na przestrzeni 30 lat. Uroczystość uświetniły występy artystyczne młodzieży.

(Źródło i foto: PZ nr 10)