Kolejne drzewa i krzewy wyrosną przy szkołach!

25 i 27 marca br. na terenie Gminy Chełmek odbyły się kolejne warsztaty edukacyjne w ramach „III Małopolskich Dni dla Klimatu”.

Uczestniczyli w nich uczniowie Samorządowego Zespołu Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Chełmku, Samorządowego Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Gorzowie oraz Samorządowego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Chełmku.

W pierwszej części warsztatów starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński mówił jak ważną rolę odgrywają drzewa w naszym środowisku. Wspólnie z uczniami oraz dyrektorami wspomnianych placówek - Agnieszką Krzyściak-Kalembą, Katarzyną Wojtyczko, Markiem Idzikiem oraz Krzysztofem Tokarskim, prezesem MZGK w Chełmku sadzili sadzonki drzew i krzewów na terenie placówek.

W części poświęconej segregacji odpadów uczniowie mieli okazję przyjrzeć się pracy „śmieciarki” z Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej.

Z kolei Bogusław Raj, prezes Zarządu Koła Pszczelarskiego w Oświęcimiu opowiadał o roli tych pożytecznych owadów dla naszego ekosystemu. Praca pszczół pozwala na kontrolę erozji gruntów, wpływa na upiększanie środowiska człowieka, działa korzystnie na klimat.

W ostatniej część warsztatów Edyta Burman, powiatowa doradczyni ds. klimatu i środowiska przedstawiła domowe sposoby na ograniczenie zużycia wody, energii elektryczną i plastiku.

Na zakończenie uczniowie podziękowali staroście Andrzejowi Skrzypińskiemu, prezesowi MZGK Krzysztofowi Tokarskiemu oraz doradczyni ds. klimatu i środowiska za podzielenie się wiedzą w opisanych powyżej obszarach.

W prowadzonej kampanii edukacyjno-informacyjnej wzięły udział wszystkie szkoły z terenu Gminy Chełmek. (o akcji w placówce w Bobrku pisaliśmy tutaj: https://www.powiat.oswiecim.pl/.../posadzili-krzewy... ).

Udało się posadzić kilkadziesiąt drzew i krzewów, (m.in. sadzonki brzozy, klonu, grabu, kaliny, budlei).

Kampania edukacyjno-informacyjna III Małopolskie Dni dla Klimatu została zorganizowana w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA/LIFE19 IPC/PL/000005, realizowanego przy wsparciu programu LIFE Unii Europejskiej oraz z NFOŚiGW.

#Malopolska_dla_klimatu, #razem_dla_klimatu, #LIFEprogramme, #LIFEproject, #EkoMalopolskadlaklimatu, #LIFE_EKOMALOPOLSKA#dlaklimatu #MDdK24 #Malopolski_dzien_dla_klimatu

Fot. zbiory ekodoradczyni