Członkini zarządu Powiatu Oświęcimskiego wręcza pamiątkową tabliczkę burmistrzowi Czadcy,

Członkini Zarządu Powiatu w Oświęcimiu Teresa Jankowska złożyła na ręce burmistrza Czadcy Milana Gury okolicznościowe podziękowania za 10 lat współpracy oraz przekazała życzenia pomyślności dla mieszkańców partnerskiej Czadcy.

Delegacja Powiatu Oświęcimskiego gościła w miniony weekend w tej słowackiej miejscowości. Wzięła udział w święcie miasta, które jest obchodzone pod nazwą „Bartolomejsky hodovy jarmok” i nawiązuje do historycznych jarmarków organizowanych w tym mieście od kilkuset lat.

Partnerskie porozumienie ze słowacką Czadcą podpisano 3 lipca 2012 r., symbolicznie na granicy polsko-słowackiej. Porozumienie dotyczy przede wszystkim współpracy w obszarze edukacji, ekonomii, kultury, sportu oraz promocji. Działania finansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Polska-Słowacja oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy. Do tej pory zrealizowano 5 projektów, na które Powiat Oświęcimski pozyskał około 200 tys. euro.

Położone w północno-zachodniej części Słowacji, w regionie Kysuce miasto Czadca jest bramą wejściową z Czech i Polski do Słowacji. Lokalizacja na skrzyżowaniu międzynarodowych dróg zapewnia mu połączenie z głównymi przemysłowo-gospodarczymi centrami w środkowej Europie. Pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1656 roku. W 1778 roku królowa Maria Teresa nadała wsi Czadca prawa miejskie.

W grudniu 1848 roku Czadca stała się polityczno-wojskowym centrum słowackiego powstania przeciwko węgierskiemu uciskowi. W ten sposób miasto przez parę dni było stolicą wyzwolonej Słowacji. Dzisiaj to historyczne wydarzenie przypomina pomnik na Placu Wolności. Obecnie około 27-tysięczna Czadca jest miastem powiatowym o powierzchni 57 km kw., które wchodzi w skład kraju żylińskiego.

Wśród ciekawostek turystycznych miasta wymienić należy Kysucké Muzeum w Czadcy. To wyspecjalizowana regionalna placówka kulturalna, której działalność koncentruje się głównie na badaniach naukowych, gromadzeniu, ochronie i udostępnianiu eksponatów muzealnych będących świadectwem uwarunkowań przyrodniczych i społecznych na terenie Kysuc od pierwszych śladów osadnictwa do współczesności.

Będąc w Czadcy warto odwiedzić kościół św. Bartłomieja. Najcenniejsza sakralna budowla na terenie miasta pochodzi z 1735 roku. Jest dziś dominującym i charakterystycznym punktem orientacyjnym okolicy.

W galerii mieszczącej się w magistracie prezentowane są prace zarówno miejscowych, jak i zagranicznych artystów. Przy wejściu do sali wystawowej można podziwiać rzeźbę z drutu „Serce dla Czadcy” autorstwa Juraja Šerika.

Fot. JCh