W Powiatowym Zespole Nr 4 Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Oświęcimiu z ogromnym zaangażowaniem realizujemy program Akcja1 - Mobilność uczniów i kadry w ramach sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe. Ta inicjatywa jest możliwa do zrealizowania dzięki wsparciu udzielonemu przez Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu.

Nasz projekt, oznaczony numerem 2023-1-PL01-KA121-VET-000124177, umożliwia dziesięciu uczniom klas czwartych technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz technikum organizacji turystyki odbycie miesięcznych praktyk zawodowych w Niemczech. W maju natomiast uczniowie klasy czwartej technikum architektury krajobrazu wyjadą do Włoch, do Rimini, na miesięczną praktykę.

Przed wyjazdem, nasi uczestnicy brali udział w intensywnych przygotowaniach zawodowych i mentalnych, które organizowaliśmy w szkole. Dodatkowo, uczestniczyli w zajęciach pozalekcyjnych z języka niemieckiego oraz korzystali z platformy językowej EU ACADEMY. W ramach tych przygotowań, uczestniczyli w warsztatach, takich jak:

• „Dynamika grupowego rozwiązywania konfliktów”
  • „Zdrowie w miejscu pracy”
  • „Planowanie własnej kariery edukacyjno-zawodowej”.

Przed wyjazdem do Niemiec, odbyło się również spotkanie informacyjne z przedstawicielami firmy Siegmundsburger Haus Werraquelle, w którym uczestniczyli pani Katarzyna Suchocka i pan dr. Manfred Muller.

Wyjazd uczniów naszej szkoły na miesięczne praktyki do Niemiec miał miejsce 28 lutego 2024 roku. Jest to niezwykła okazja dla naszych uczniów, aby poszerzyć swoje umiejętności zawodowe oraz zdobyć cenne doświadczenie w swoich dziedzinach.

Wśród uczniów znajduje się pięcioro uczniów z klasy czwartej technikum organizacji turystyki oraz pięć uczennic z klasy czwartej technikum żywienia i usług gastronomicznych. Ich zaangażowanie i zapał są nieocenione, a praktyki za granicą stanowią doskonałe uzupełnienie ich nauki.

Hotele, w których nasi uczniowie odbywają swoje miesięczne staże, to:

• Posthotel w Rotenburg an der Fulda,
  • Göbel’s Seehotel w Diemelsee-Heringshausen,
  • Göbel’s Hotel Quellenhof w Bad Wildungen,
  • Göbel’s Hotel Aquavita w Bad Wildungen-Reinhardshausen,
  • Waldhotel Berghof w Luisenthal.

Jesteśmy przekonani, że nasz program przyczyni się do wzbogacenia wiedzy i umiejętności naszych uczniów oraz otworzy przed nimi nowe perspektywy zawodowe.